שאלות ותשובות בנושא זוגיות ונפש: "סליחה פירושו להודות שאני בן אדם ולא מלאך"שלב ההתפייסות הוא שלב נצרך ביותר במערכת הזוגית, וממילא עלינו מוטלת החובה ללמוד כיצד להתפייס

סליחה פירושו להודות שאני בן אדם ולא מלאך

כשחושבים על זה.. מדוע צריך לבקש סליחה?

טעיתי, הבנתי, זהו! בואי נמשיך הלאה... לא צריך להתעכב על שטויות.

בעמקות יותר, הסליחה היא התנצלות בפני הנפגע.. לעולם לא התכוונתי להכאיב לך. וגם אם רציתי... הבנתי שטעיתי.

סליחה פירושו להודות שאני בן אדם ולא מלאך, ותזכורת לך...

 שאם הקב"ה אמר "סלחתי כדברך" אף אני ואת יכולים וצריכים לסלוח זה לזו.

שלב ההתפייסות הוא שלב נצרך ביותר במערכת הזוגית, וממילא עלינו מוטלת החובה ללמוד כיצד להתפייס. בלתי אפשרי, או יותר נכון לא מציאותי, לצפות שלא יהיו ויכוחים. עצם השוני המהותי הראשוני בין גבר לאשה, וכל שכן בהצטרף העובדה שבסיס הילדות שלהם (שעל פיו לרוב נמדדת התנהגותם בהווה) היה שונה לגמרי, מהווים קרקע פוריה לצמיחת "מלחמת דעות". אחר ההקדמה זאת צריך הקורא ללמוד שלא להיבהל מכל ויכוח, ואף מהגדולים שמהם. הויכוח וחוסר ההסכמה אינו מה שיגרום לפירוד החבילה, אולם ההתייחסות לויכוח והיכולת לצאת ממנו ולהתחיל מחדש, אכן מהווים גורם חשוב ליציבות הבית.

יש אנשים שבמקום להכיר בטעותם, הם מעסיקים את עצמם, ואת השומע בניסיון למצוא צידוקים והסברים להתנהגותם. דבר זה יכול להיות מועיל, אולם רק אחר שהפוגע יתנצל כראוי, ללא הסברים!  כיון שבן הזוג נפגע, ועל זה צריך להתנצל, ואין צורך בהסברים נוספים, אלא עליו לומר "סליחה שפגעתי, לא התכוונתי לצער אותך". לאחר מכן, כשתתיישב דעתו, ינסה להסביר לנפגע מה הייתה כוונתו.

ישנם כאלה המדלגים על שלב הסליחה, וצריכים הם לדעת, שאי בקשת הסליחה פעמים שפוגעת יותר מהפגיעה עצמה. הסיבה לכך, שאף הנפגע מבין שהפגיעה נאמרה בלהט הדברים, ותוך כדי סערת רגשות נאמרות לפעמים משני הצדדים פליטות פה שהיה נכון יותר לוותר עליהם, אולם לאחר הרגיעה, אחר שבן הזוג הפוגע ראה שהשני נפגע, והיה לו זמן לחשוב על כך, מדוע הוא אינו מבקש סליחה?! האם זה אומר שהפגיעה הייתה מכוונת ולא מקרית?! האם הוא עד כדי כך אינו מבין אותי וער לרגשותיי?! האם בכלל אכפת לו ממני?!

המציאות מראה שקשה עד מאוד לחיות עם אדם שאינו יודע להודות בטעותו ולבקש סליחה. חוסר הידע כיצד להתפייס גורר כל ויכוח קטן לפיצוץ ענק, והסיבה לכך, שמבחינה רגשית כל עוד ישנה שריפה קטנה בלב, עם מעט מים ניתן להשתלט עליה. אולם כאשר ממתינים ולא מכבים את השריפה, היא הולכת ומתפשטת וצוברת מימדים, ואז כדי לכבותה צריך להזמין צוות שלם של מכבי אש...

איתי בן יוסף מחבר הספר "לבדו" זוגיות ונפש באור פנימי, ומנהל מכון הייעוץ "בחדרי הנפש" 

רוצים לשאול שאלה בנושא זוגיות ונפש? התקשרו 050-6577804

יש לכם סקופ? מעוניינים לפרסם? לחצו כאן להתחיל איתנו צ'אט בוואטספ 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה