ד"ר יחיאל לסרי – הממשלה מבקשת לשדוד את הקופה של תושבי אשדוד והערים החזקות בישראל

$(function(){setImageBanner('47535e81-1ea8-4880-9655-6b3e84f1f62f','/dyncontent/2023/9/21/d008df60-2e17-4060-b329-2a060df9209b.jpg',16998,'הופה אייטם כתבה ',525,78,false,37897,'Image','');})

על רקע ההצבעה היום בכנסת - לקחת כסף של רשויות מקומיות חזקות (אשדוד היא בין החזקות ביותר) ולהעבירם לטובת קרן שתחזק את הרשויות חלשות (הערים החרדיות הן בעיקר החלשות), ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי התעלם מצרכיו הפוליטיים האישיים בתקופה רגישה זו והביע בחריפות את התנגדותו הנחרצת להקמת קרן הארנונה: " אין מקום בכלל ליוזמה הזאת, זו שדידה של קופות הרשויות החזקות". "אנחנו המגנים של התושבים שלנו, אנחנו שליחי ציבור ואנחנו נלחם בהחלטה הלא הגיונית הזו."
בעקבות כך - ממחר- השבתה של העירייה

ד"ר יחיאל לסרי

קרן הארנונה היא יוזמה שיובאה מהונגריה ונדחפת על ידי ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר סמוטריץ' ויו"ר ועדת הגספים, גפני (מיהדות התורה) לפיה כל רשות תעביר לקרן ייעודית שתוקם לכך סכום כ 30%  מרווח הארנונה השנתי שלה, והכסף שייאסף יחולק לעידוד בניה למגורים ברשויות החלשות (כ2000 שקל לדירה שתבנה).

במסגרת חוק ההסדרים - הרשויות המקומיות, כל אחת לפי חלקה, יפרישו לקרן אחוז מסוים מתוך ההכנסות מהארנונה העסקית.

היוזמה הזאת זוכה להתנגדות חריפה של ראשי הרשויות החזקות, כאשר ראש העיר אשדוד הוא ממובילי המחאה  - טענת ראשי הערים המתנגדים היא שמדובר בפגיעה גדולה בהם וכי  מאחורי ההצעה עומדים שיקולים פוליטיים, שמטרתם החלשת השלטון המקומי והעצמת הממשלה.

ד"ר לסרי שהמפלגה שלו הליכוד שכמפלגת השלטון היא זאת שאחראית למהלך התמוהה הגיב:

"יש כאן מין שרידות ממשלתית עם אילוצים פנימיים מאוד מאוד גדולים וקשים. עשינו כמיטב יכולתנו במסגרות שבהן אנחנו נמצאים - חיים ביבס ואני, אפילו יצאנו לשביתה לפני חג הפסח בנושא הזה של השבתת הוועדות המקומיות. זה לא כל כך עזר אבל בכל זאת הושג איזשהו הישג די משמעותי בהפחתת הסכומים שהרשויות הגדולות אמורות להעביר לקופה הזאת בגודל שלהם. נמשיך להאבק בהחלטה".

אנחנו המגנים של התושבים שלנו, אנחנו שליחי ציבור ואנחנו נלחם בהחלטה הלא הגיונית הזו. כספי הארנונה שלנו לא יכולים להפוך לקופה הקטנה והפוליטית של המדינה". ראש העיר אומר שאכן חשוב לעודד בניית יחידות דיור ככל האפשר בכל הערים, אבל מן ההיגיון והצדק שאת המימון לכך צריך לקחת ממנהל מקרקעי ישראל שהוא המרוויח הגדול ביותר מכל דירה שנבנית.
"הכספים שמשלמים התושבים או העסקים, לא קשורים לממשלה בכלל! זה מס  שנועד לכך שהעירייה תדאג לשירותים עבורם". 

עוד ראשי הרשויות החזקות כלכלית ובכללם ראש עיריית אשדוד, ראש עיריית רמת גן, מודיעין, ראשון לציון, הרצליה, חולון, תל אביב, רמת השרון, גבעתיים התבטאו כנגד ההחלטה –

רמת גן - "אתם הורסים את המרקם העדין שעליו עיר מתקיימת. מישהו צריך לעצור אתכם".

יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס: "אמרנו שהחוק לא מקובל על השלטון המקומי, אנחנו מתנגדים לו, התנגדנו מראשית, ואנחנו מתנגדים גם עכשיו, הלוואי ויחלוף מן העולם".

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, צייץ: "היום בוועדת הכספים יעלה (עוד) חוק איום ונורא להצבעה – חוק קרן הארנונה. כבר דיברתי על החוק הזה רבות אבל אזכיר שוב – מדובר בחוק שמאפשר לממשלת ישראל להיכנס לכיסי הרשויות המקומיות, להלאים כספים ולהשתמש בהם לצרכים קואליציוניים וסקטוריאליים שונים במקום לרווחת התושבות והתושבים".

ראש עיריית רמת השרון, אבי גרובר, הוציא הודעה: "במקום להשקיע מיליארדים בתשתיות בפריפריה, משחקת אותה המדינה כרובין הוד, ומסיתה רשויות נגד רשויות. זו קרן שתפגע בכלל הרשויות במרכז ובפריפרה, ועלינו להתנגד אליה בכל תוקף".

״ראש הממשלה תומך בחוק, אני מבקש מכל הח"כים של הקואליציה לתמוך בחוק":

בשבוע שעבר התחוללה סערה בוועדת הכספים כשהיועץ של נתניהו, נבו כץ, דרש מחברי הקואליציה לתמוך בהעברת קרן הארנונה על אף שחלקם מתנגדים לכך ומבלי להתחשב בדעותיהם שהושמעו. לטענתו ראש הממשלה בעד החוק וכולם צריכים להתיישר איתו.

נוכח הדברים של יועץ רה"מ התרעמו חברי הקואליציה והאופוזיציה וטענו כי מדובר באיום על חברי הכנסת. ״אנחנו מבקשים להוציא את זה מחוק ההסדרים״, אמרה ח״כ אתי עטייה (הליכוד). ח״כ אליהו רביבו (הליכוד) אמר ״חשוב לשאול שאלות? כנראה שגם לחברי כנסת מהקואליציה יש קו מחשבה״.

כעת, לא ברור האם יהיה רוב להעברת קרן הארנונה ואישורה בוועדה וצפוי דיון סוער נוסף שבסופו תתקיים ההצבעה.

השבתה של העיריות מחר:

השלטון המקומי מודיע על השבתה כללית של כלל השירותים המוניציפליים החל ממחר, יום שני, 15.5.2023, אלא אם יוסר חוק קרן הארנונה מחוק ההסדרים.

אנחנו מתנגדים לקרן הארנונה, והתנגדנו לכל אורך כל הדרך. יש כאן נסיון לפגוע בחינוך, ברווחה, בתרבות וביכולת שלנו לספק שירותים מוניציפליים לתושבים שלנו ולהביא לקריסה של הרשויות המקומיות. לא מתפקידנו לדאוג למקורות תקציביים לפתרון משברים לאומיים.
החוק הזה נולד בחטא ולא יתרום בשום צורה לפתרון משבר הדיור.
לצערנו, לאחר שכל ההתנגדויות נתקלו בחומה אטומה, לא נותר לנו אלא להשבית את השירותים המוניציפליים ולהילחם על זכויות התושבים שלנו.״

---------------------

יש לכם סקופ? מצאתם טעות בכתבה? לחצו כאן להתחיל איתנו צ'אט בוואטספ 

--------------------

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים שמגיעים לידינו. אם זיהיתם באתר צילום בו אתם בעלי זכויות יוצרים, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול משימוש בו, באמצעות הקישור כאן


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה