היתושים כבר כאן! המשרד להגנת הסביבה קורא לרשויות והציבור הרחב לנקוט פעולות לצמצום התופעההמשרד להגנת הסביבה יוצא בפעילות הסברה להעלאת מודעות הציבור למניעת מפגעי יתושים, וכן לדרכים להתגוננות מפני עקיצות כדי למנוע מחלות ופגיעה בבריאות הציבור

יתוש הנמר האסייתי

המשרד להגנת הסביבה החל בפעילות הסברה מרוכזת להעלאת המודעות לפעולות שבהן יש לנקוט למניעת מפגעי יתושים בקיץ. פעילות ההסברה, שהמשרד מבצע באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ), תיערך ברדיו ובדיגיטל, ותפנה לציבור הרחב, וכן באופן ממוקד לחברה החרדית ולחברה הערבית.

בישראל קיימים יתושים הנושאים מחלות, שעקיצתם עלולה להסב נזק של ממש לאדם. היתושים המקומיים, יתושי כולקס, מתרבים במקורות מים גדולים ועלולים להעביר את קדחת מערב הנילוס. בנוסף, יתושים עירוניים, כמו הטיגריס האסייתי, מין פולש הנפוץ באזורים רבים בארץ, גורמים אף הם למטרדי עקיצות קשים והעברת המחלה.

נקבת היתוש עלולה להידבק בנגיף קדחת מערב הנילוס בעת עקיצה של עופות נגועים ולהעבירו בעקיצה נוספת לבני אדם. למחלה זו לא קיימות תרופות יעילות או חיסון, והדרך העיקרית והיעילה ביותר לצמצום ומניעת העברת מחלות לאדם היא על ידי מניעת עקיצות יתושים. בנוסף, בקרב מרבית האוכלוסייה התגובה האלרגית, (גירוד, אדמומיות ונפיחות) לעקיצה של יתוש הטיגריס האסייתי חריפה יותר ביחס ליתושים אחרים.

מקורות מים עומדים במרחב הציבורי או הביתי הם מצע גידול פוטנציאלי לזחלי היתוש. מטרת פעילות ההסברה, בין היתר, היא העלאת המודעות לצעדים פשוטים שבאמצעותם ניתן למנוע דגירה של יתושים. ייבוש מקורות מים עומדים בגינות, בחצרות, בבתים וסביבתם, תיקון נזילות ופינוי כלים שיכולים לדגור בהם יתושים, ימנעו את מופעי היתושים ויובילו להפחתה בעקיצות. באשר למרחב הציבורי, יש לדווח לרשות המקומית על מטרדי עקיצות ועל מקומות דגירה פוטנציאליים, כגון מקלטים מוצפים, חביות ודודי מים על הגגות.

כמדי שנה, עם בוא הקיץ קורא המשרד להגנת הסביבה לרשויות המקומיות ברחבי הארץ לפעול למניעת מפגעי מזיקים תברואיים שעלולים להוות גורמי מחלה. לאור עליית הטמפרטורות וחילופי העונות, מתפתחים תנאי אקלים המתאימים לפעילותם של מזיקים תברואיים כגון יתושים, זבובי חול, נמלים, תיקנים וטרמיטים. המשרד להגנת הסביבה קרא לרשויות המקומיות למפות את המוקדים העלולים להוות מקומות דגירה פוטנציאלים ליתושים ולהסדירם. כמו כן, הורה המשרד לרשויות לבצע ניטור שבועי של המוקדים ולעדכן את הציבור בדבר ייבוש מקורות המים ודרכי מניעה, תוך קיום פעולות הסברה.

---------------------

יש לכם סקופ? מעוניינים לפרסם? לחצו כאן להתחיל איתנו צ'אט בוואטספ 

--------------------

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים שמגיעים לידינו. אם זיהיתם באתר צילום בו אתם בעלי זכויות יוצרים, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול משימוש בו, באמצעות הקישור כאן


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה