המשטרה פרסמה ביום שיש אזהרה מפני הודעות פישינג (דיוג) שנשלחו בתקופה האחרונה לישראלים רבים במטרה לאסוף פרטי חשבונות בנק באמצעות התחזות לבנק לאומי ולשירות התשלומים פייפאל.

לפי המשטרה, ההודעות הכילו אזהרות כגון "אנא עדכן את בנק לאומי הבנק שלך", "חשבון הבנק שלך סגור אנא בדוק אותו עכשיו", "אנא בדוק עכשיו בבנק לאומי ישראל שלך", "חשבון PayPal שלך סגור אנא בדוק עכשיו", "חשבון PayPal שלך מוגבל אנא בדוק מהר עכשיו כדי לאבטח את חשבונך", "אנא עדכן את חשבון PayPal שלך" ונוסחים דומים אחרים. 

המשטרה מסרה כי ההודעות הכילו קישורים לכתובות שנחזו לאתרים של שני הגופים, והמליצה לגלות ערנות ולהיכנס אך ורק לקישורים רשמיים ולאתרים מאובטחים.

במשטרה המליצו, בין היתר, לשים לב לזהות השולח של ההודעות, לוודא מול החברה השולחת אם אכן התבקשתם לעדכן את פרטי התשלום, לבדוק את האתר הרשמי בדפדפן ולא רק באמצעות הקישור שנשלח, להוריד תוכנות רק מאתרים רשמיים, לשים לב לשורת הכתובת בדפדפן ולרמת האבטחה של האתר ולזכור שפרטי הלקוח שלכם קבועים עד שתבקשו לשנות אותם.

צילום: YNET

מתווה ההונאה מתבצע באמצעות שליחת מסרוני SMS המכילים קישורית לאתר הנחזה להיות אתר בנק לאומי ולשרות התשלומים paypal. משטרת ישראל מבקשה מהציבור לגלות ערנות ולא לפתוח את המסרונים.

משטרת ישראל רכזה המלצות למניעת קורבנות רשת בעבירות "פישיניג":

▪יש לשים לב לזהות השולח.

▪אם קבלתם הודעה/מסרון חשוד המבקש לעדכן פרטי תשלום, לעיתים יש לוודא מול החברה השולחת.

▪בכל מקרה בו יש ספק, מומלץ להיכנס לאתר הרשמי של החברה מחדש, בדרך המקובלת באמצעות הדפדפן ולא באמצעות הקישור שהתקבל בהודעה.

▪הורדת תוכנה יש להוריד מאתר הרשמי בלבד.

▪יש לשים לב לשורת הכתובת בדפדפן ותשומת לב לכתובת האתר (לעיתים יכולה להיות כתובת נחזית אפילו בשינוי של תו אחד).

▪יש לשים לב האם האתר מאובטח. באתר מאובטח בדרך כלל מופיע סמל של מנעול ירוק וכתובת האתר מתחילה באותיות https.

▪יש לזכור שפרטי הלקוח/המשתמש הם קבועים עד אשר הלקוח מבקש מיוזמתו לבצע שינוי ככל שיהיה.

צילום: YNET