מיון אסותא (צילום: אשדוד נט)שפעת החזירים מתפרצת שוב בישראל, גובה כבר 11 קורבנות ועוד רבים שמאושפזים בבתי החולים, לפחות 100 מהם במצב קשה. כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, באשדוד אחד הנפטרים כתוצאה מסיבוכי השפעת הוא תושב אשדוד בשנות ה-50 לחייו. באסותא באשדוד מאושפז חולה נוסף במצב קשה, הוא מאושפז ביחידת הטיפול הנמרץ. חולה נוסף מאושפז ביחידה הפנימית בבית החולים, שם עושים הכל על מנת למנוע הדבקות של חולים וצוותים רפואיים.

מרבית מקרי השפעת שנצפו עד כה משתייכים לתת-זן של שפעת מסוג A המכונה "שפעת החזירים" (H1N1) הנחשב לזן אלים יותר, המסוגל לפגוע גם בצעירים ובריאים, והוא כלול בהרכב ארבעת הזנים של החיסון השנתי. השנה הגיעו חיסוני השפעת באיחור אל קופות החולים, והשפעת הקדימה להופיע השנה. יחד עם אחוז מתחסנים נמוך השפעת החלה להשתולל

התפרצות שפעת החזירים - כך תאבחנו ותתמודדו:

וירוס שפעת החזירים נקרא כך משום שהוא אחד מקבוצת זנים הנוטים להדביק חזירים ולא בני אדם. הוירוס נצפה לראשונה בבני אדם במקסיקו בשנת 2009.  בדיקות הראו שנוצר זן חדש שהיה עירוב של כמה זני שפעת המדביקים חזירים.

 מדוע שפעת החזירים גורמת לתמותה? ברובם המכריע של המקרים מדובר בסיבוך של דלקת ריאות. בלא אבחון וטיפול מוקדם עלולה דלקת הריאות להסתבך עד לאי ספיקה נשימתית. זיהום זה עלול להיות כרוך בזיהומים נלווים, הדורשים לא רק טיפול ב-"טמיפלו" אלא גם טיפול אנטיביוטי, הניתן לעיתים בעירוי.

 

אצל חלק מהנפטרים נמצאה תופעה שבה הגוף מגיב "הפוך" לנוכחות נגיף השפעת: התהליך הדלקתי שנוצר ונועד להילחם בנגיף השפעת מתחיל לתקוף את גוף החולה עצמו ומוביל לקריסת מערכות.

 

.

.