צילום: משטרת ישראל

מזה יותר משנתיים מתנהל בבית המשפט השלום בעכו תיק עקרוני בדבר אמינות מערך המצלמות בניהולו של עו"ד תומר גונן בשם כ-20 נהגים. ובניגוד למקובל, השופט יעקב בכר החליט לנהל תיק עקרוני, למרות שבתי משפט נוהגים לקבל כמעט תמיד את טענות המשטרה בדבר אמינות ודיוק מערכות האכיפה השונות.

לטענת עו"ד גונן, מערכת א3 נקלטה ונכנסה לשימוש מבצעי מבלי שאמינותה נבדקה כלל - כפי שפורסם בעבר במקרים רבים. אלא שהמשטרה טענה בתגובה - כפי שהיא עושה תמיד - כי המערכת נבדקה בידי מכון התקנים, שקבע כי היא עומדת בתקן הישראלי למערכות אכיפה. במפתיע, כאשר האחראי על התחום במכון, אילן כרמית, העיד בבית המשפט, הודה כי לא התבצעו ניסויים בארץ שכן הדבר אינו אפשרי. לדבריו, ניסויים בוצעו בידי מכון התקנים ההולנדי, אך הוא לא הצליח להביא לכך סימוכין.

המשטרה בהודעה לציבור - ארכה לתשלום הדוחות עד סיום הבדיקה 

לפני מספר ימים הורתה הפרקליטות למשטרה להפסיק את הגבייה של הדוחות שניתנו על ידי מצלמות א3, זאת בעקבות ספק שעלה לגבי מהימנות המצלמות.

משטרת ישראל הודיעה היום לראשונה כי מי שמחזיק בידיו דו"ח מהירות ונדרש לשלם עליו קנס כספי, יכול להמתין עם התשלום כמעט שלושה חודשים - עד ה-2 בספטמבר השנה. לדברי המשטרה, "בהמשך לבדיקות הנערכות למערכת מצלמות מהירות אוטומטיות (א'3), סוכם בדיונים בין פרקליטות המדינה לאגף התנועה כי לגבי דו"חות מהירות שהנפיקה המערכת וטרם שולמו, והמועד האחרון לתשלומם טרם חלף , יוארך המועד האחרון לתשלום עד ליום 2.9.18 (כולל).

עוד מדגישים במשטרה כי ההוראה אינה חלה על דו"חות תנועה אחרים מכל סוג שהוא. "אגף התנועה יפרסם עדכון בנושא בתקופה הקרובה אומרים שם ומזכירים כי "מצלמות המהירות ממשיכות לתעד נהיגה במהירות מופרזת", וכי "החלטה לגבי המשך האכיפה תתקבל בתום הבדיקות".