צילום באדיבות בית החולים שיבא

יום שישי האחרון בילתה מילאנה אברהמוב (44) בחוף הים באשדוד. זמן קצר לאחר שנכנסה לים חשה אברהמוב בצריבה. "הגיע גל שבעומק שלו ראיתי מדוזה. היא נגעה בי קלות. היה מסביבה הרבה ריר שנגע בי בפנים, אך היא לא נדבקה אליי", תיארה מילאנה.

צריבת המדוזה למיאלנה לכאבים עזים. "כאב ברמה הזו לא הרגשתי. קשה לתאר את התחושה. זה כמו להתחבר לעמוד חשמל. היד קיבלה צבע של נמק", היא תיארה זאת.

בסוכת המציל התיזה אברהמוב חומץ על הכוויה, אך הכאבים לא פחתו והיא פונתה באמבולנס לבית החולים אסותא באשדוד, שם אושפזה למשך הלילה ושוחררה למחרת. במהלך השבת החלה ידה להתנפח והיא פנתה למיון של בית החולים שיבא שבתל השומר.

פרופ' יוסי חייק, מנהל המערך לכירורגיה פלסטית וכוויות של בית החולים, מציין כי בעת האחרונה הוא וחבריו למערך מזהים החמרה ברמת הפגיעות הנגרמות מצריבות מדוזות. "הצריבות היום הן חמורות בהרבה בהשוואה לשנים קודמות. היום צריבה יכולה לגרום לכוויה בדרגת חומרה גבוהה ואף להשאיר צלקת".

פרופ' חייק מוסיף ומתאר כי הכוויה של אברהמוב הייתה עמוקה במיוחד: "זו כוויה בדרגה שנייה וחלקים ממנה אף בדרגת חומרה שלישית. היא החלה להראות סימנים שהיא סובלת מזיהום ונאלצנו להעניק לה טיפול אנטיביוטי לווריד וסטרואידים בשל התגובה האלרגית שפיתחה.

"מי ים הם לא דבר נקי ולכן הפצע הזדהם. ניקינו את הכוויה והסרנו חלק מהארס כדי לאפשר לפצע להירפא טוב יותר. היא עדיין נמצאת אצלנו באשפוז ואנחנו מקווים שהיא לא תזדקק לניתוח להשתלת עור".

הרופא מסביר כי הטיפול המיידי בצריבת מדוזה הוא התזת חומץ על מקום הפגיעה. אם אין בהישג יד חומץ ממליץ הרופא על שטיפת הפצע במים מתוקים. "בבית החולם הטיפול בצריבות מדוזה כולל חבישות, מתן זריקת טטנוס, טיפול סטרואידי אם צריך, שינוי תזונתי למען ריפוי מהיר יותר של הפגיעה וריפוי בעיסוק של הגפה שנפגעה".

אברהמוב שיבחה בשיחה עימה את הטיפול שקיבלה על ידי הצוות הרפואי בשיבא והוסיפה כי "אני לא אחשוב בעתיד פעמיים האם להיכנס לים. ממשיכים הלאה. הים יפה, החיים יפים, אבל זו פגיעה שיכולה להיות מסוכנת, בעיקר לילדים. צריך להיות עירניים".