התוכנית לבנייתן של כ-1500 דירות בגן יבנה יוצאת לדרךבהמלצת השופטים, משכו העותרים לעליון את עתירתם נגד התוכנית לבניית 1500 יחידות דיור ביישוב. העותרים טוענים כי התוכנית תשנה באופן מהותי את אופי היישוב ומנו מספר בעיות משמעותיות הקיימות בה ביניהן, הצורך בהקמת כביש יציאה צפוני בעל כמה מסלולים, פתרון לבעיית הביוב וכן הצורך בהקמת עוגנים כלכליים אשר יגדילו את תקציב המועצה ובכך יביאו להגדלת ההשקעה הכספית לתושבים שכרגע נמוכה מהממוצע.

התוכנית לבניית הדירות קודמה על ידי החברה הממשלתית "דירה להשכיר" והיא אושרה בהליך מזורז בוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור(הולת"מ). ארבעה תושבי גן יבנה ממקימי תנועת "עוצרים את העיר": תומר פרנקו, רו"ח אביב דואק, עו"ד אורטל חמדני ואורית זהבי, כשהם מגובים ב-725 חתימות של תושבי היישוב עתרו לבית המשפט המחוזי בלוד אשר דחה את העתירה בחודש ינואר השנה. העותרים ערערו על ההחלטה לבית המשפט העליון אך כעת בהמלצת השופטים: נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, ג'ורג' קרא ויוסף אלון החליטו העותרים למשוך אותה. 

pixabay

במסגרת התוכנית ייבנו צמודי קרקע לצד בניינים עד 4 קומות כאשר 30% מהדירות מיועדות להשכרה ארוכת טווח , 240 יחידות דיור מיועדות לדיור מוגן ו-20% יוקצו לדירות קטנות. התוכנית תכלול גם פארק עירוני של 85 דונמים , 11,000 מ"ר של מסחר ותעסוקה והסדרת כביש גישה אל כביש 42 ואל תחנת הרכבת העתידית. העותרים טענו בין היתר כי התוכנית אושרה במסגרת הליך פגום ואינה נותנת מענה לבעיות תכנוניות וכן היא צפויה לשנות את אופיו הכפרי קהילתי של היישוב. אך שופטת המחוזי זהבה בוסתן דחתה את העתירה כאמור ובפסק הדין שניתן קבעה כי "העתירה הונעה מאינטרס אישי צר מרצונם של העותרים כי היישוב גן יבנה ייוותר כפי שהוא וכי אל מול אינטרס זה של ארבעה תושבים עומד האינטרס הציבורי אותו מייצגת הוותמ"ל הרוצה לתת פתרון למצוקת הדיור בישראל המצויה בסדר העדיפות הלאומי". 

פייסבוק עוצרים את העיר

התוכנית להרחבת גן יבנה יצאה לדרך בדצמבר 2014 בעקבות הכרזת קבינט הדיור על המתחם המועדף לדיור, עובדה שאפשרה קידום התוכנית במסלול המהיר של הוותמ"ל. מדובר על 600 דונמים מצפון מערב לגן יבנה מזרחית לכביש 4 ומדרום למושב גן הדרום. 

שוחחנו עם אורית זהבי ממקימות "עוצרים את העיר" :

אורית, מה היו ההתנגדויות העיקריות שלכם לתוכנית? 

ראשית, כביש היציאה הצפוני אשר לאחר הגשת העתירה שלנו מונה חוקר והובן הצורך לסלול אותו לכל רוחבו ולא רק מסלול אחד לכל כיוון דבר שלאחר התווספותם של עשרות אלפי תושבים חדשים יביא לפקקים עצומים. החוקר המליץ בזכות העתירה שלנו להרחיב את הכביש. בנוסף, סוגיית הביוב. למן ההתחלה היה ידוע כי אין פתרון לביוב. כיום, גן יבנה מחוברת למתקן טיהור שפכים חצור אשר כבר עכשיו עובד הרבה מעל יכולת הספיקה שלו ושאריות ממנו מוזרמות לנחל לכיש דבר אשר מזהם את הסביבה. אנחנו דרשנו שיהיה פתרון ביוב בתוכנית וגם את הטענה הזאת שלנו קיבלו אך הכניסו משפט לא מחייב לתוכנית :"תנאי לביצוע התוכנית, פתרון ביוב." לא היתה קיימת בכל המסמכים תוכנית מפורטת המהווה פתרון לבעית הביוב. לבנות שכונה שלמה בלי חיבור לביוב זה רשלנות. אנשים שמגיעים לקנות דירה באחד הפרוייקטים החדשים צריכים לדעת שאין חיבור לביוב ולכן יהיה עיכוב במסירת הדירות שלהם. בעיה שלישית היא שתוכנית המתאר של גן יבנה היא משנת 1974. תוכנית מתאר מתוכננת בדרך כלל עשרים וחמש עד שלושים שנים קדימה. למה ממהרים לשים טלאי על טלאי לתוכנית כאשר בעצם צריך לחכות לתוכנית מתאר חדשה שתקבע את תכנון היישוב. במצב הנוכחי לקופת המועצה אין תזרימים כלכליים. ההשקעה שלה בתושב היא מהנמוכות במדינה -4200 ש" לשנה. להוסיף עוד תושבים לפני שיש עוגנים כלכליים שיכולים להכניס לקופתה כספים זה בעייתי. צריך לבנות עוגנים כלכליים כמו אזורי מסחר, הייטק וכו. השכרת שטחים תמורת כסף לקופת המועצה. לסיום, אורית מביעה בפנינו את תקוותה כי אולי מישהו יתעורר ויחשוב על טובת התושבים ועל היישוב לפני שמוציאים את התוכניות האלו לפועל ומקווה שהנציגים החדשים במועצה כמו עו"ד מוטי יוסף וחיים שוחמי שתמכו בהם לאורך המאבק יעשו זאת עכשיו מספסלי המועצה. 

פייסבוק עוצרים את העיר


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה