טקס מקוון לזכרם של 11 הנופלים בני ראשון לציון התקיים בגן יבנהלא רבים מודעים לכך אבל בשנת 1948 התרחש בגן יבנה אחד האירועים הביטחוניים המשמעותיים והקשים ביותר שניטש במאבק היהודי לערבי בראשית מלחמת העצמאות במסגרתו נרצחו 11 נופלים בני ראשון לציון.

דוברות מועצה מקומית גן יבנה

לא רבים מודעים לכך, אבל בשנת 1948 התרחש בגן יבנה אחד מהאירועים הביטחוניים המשמעותיים והקשים ביותר במאבק שניטש בין היישוב היהודי לערבי, בראשית מלחמת העצמאות הוקם בגן יבנה בסיס אימונים של גדוד 52 של חטיבת גבעתי המפורסמת אליו הגיעו מחלקת מגויסים מראשון לציון.

המגויסים הצעירים היו חסרי ניסיון קרבי, ללא נשק מחשש שייתפסו על ידי הבריטים, אך למרות זאת יצאו באומץ רב לסיור באזור על מנת להגביר את ביטחון המתיישבים.

ב-9 בינואר 1948, במסגרת אחד הסיורים, ערבים מהכפר אבו סויירה ארבו ללוחמים הצעירים ורצחו 11 מהם. בגן יבנה ובראשון לציון ציינו 73 שנים למותם.

ראש המועצה, דרור אהרון: ”ב-8 השנים האחרונות, המועצה המקומית גן יבנה, יחד עם עיריית ראשון לציון ובית יד לבנים מקיימים קשר הדוק של לימוד, ציון האירוע והנצחה משותפת. עם שאינו יודע את עברו אין לו עתיד, לכן אנו נמשיך את מפעל ההנצחה לטובת הדורות הבאים".

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה