מורשתו של "המורה צורי" ממשיכה בבית הכנסת שבבית הספר "סיני"המורה צורי יאמין ז"ל, מעמודי התווך של גן יבנה וממקימי היישוב, לימד דורות של תלמידים והקים את בית הכנסת שבבית הספר "סיני" לפני יותר מארבעים שנה במטרה לקרב את הדור הצעיר לתורה. כיום, בית הכנסת המחודש, ממשיך את מורשתו של המורה צורי כאשר מתפללים רבים פוקדים אותו מידי שבת וחג. סיפורו של מורה היישוב.

צורי יאמין, היה ידוע לציבור בגן יבנה כ"מורה צורי", נולד בשנת 1932 בכפר עמרוס שבלוב. הרב צורי היה נער בן 14 במהלך מלחמת העולם השנייה, כשבאותם הזמנים שלטה איטליה בלוב ושיתפה פעולה עם הנאצים. נרשם לזכותו אף עיסוק בפעילות מחתרתית כאשר באחת מהן הוא חתך קווי טלפון ותקשורת של האיטלקים במטרה לחבל בתקשורת בינם לבין הצבא הנאצי. המורה צורי נתפס והוכנס לכלא.

בכלא, חוייבו האסירים ללמוד את הלכות האיסלאם והקוראן בעל פה, וכך למד עוד בהיותו נער, את השפה האיטלקית, כמו גם בערבית ספרותית ומדוברת.

לפני ואחרי כניסתו לכלא, למד יהדות בבית הכנסת אצל הרב ברנס, שעם עלייתו שימש כמנהל בית ספר בפרדס חנה. כך שעוד בטרם עלייתו בשנות החמישים לישראל, שלט המורה צורי במגוון תחומי דעת. 

ההיכל החדש שנתרם על ידי מתפללי הבית כנסת

המורה צורי עלה עם משפחת יאמין כולה לישראל, ותחילה התגוררו במעברת בינימינה, תוך שהוא עוסק בעבודות שונות לפרנסת משפחתו ולומד את שפת התושבים במקום. כאשר שמע הרב ברנס על עלייתו של צורי הוא איתר אותו וביקש ממנו ללמוד הוראה. כך הגיע המורה לסמינר גבעת וושינגטון ללמוד הוראה.

עם סיום לימודיו בשנת 1958 נשלח המורה צורי על פי צרכי משרד החינוך ללמד בבית הספר "סיני" בגן יבנה את תלמידי העולים מתימן וממרוקו. כ-40 שנה שימש כמורה בבית הספר "סיני". בנוסף, שימש  כמרכז פניות של התושבים לטיפול בבעיות השונות כלפי הרשויות.

כזכור באותם שנים רובם לא שלטו בקריאה ובכתיבה בעברית, ובטח לא בהתנהלות מול ביוקרטית, כדי שיוכלו לקבל את כלל זכויותיהם. המורה צורי סייע לתלמידים רבים כשהוא מלמד בביתו שיעורי עזר בהתנדבות. בנוסף לכל פעילויותיו, אף שימש  כסגן ראש המועצה הדתית בגן יבנה. כמובן שהנ"ל הסתייע בזכות אישתו המסורה, אמא ל-11 ילדים, מרסל יאמין.

המורה צורי

שיעורי תורה בבית הכנסת "סיני" 

לפני כ-40 שנה, כשהבין המורה צורי כי צעירים אינם פוקדים את בית הכנסת בשל תחילתה המוקדמת של התפילה ובשל אורכה, הקים מניין לצעירים על שם ה"באבא סאלי" בבית הספר "סיני". המניין מתקיים עד עצם היום הזה עם ציבור רב של מתפללים הפוקדים אותו מידי שבת. לאחרונה, חודש בית הכנסת, הוחלף ארון הקודש, הוחלפו הוילונות והתאורה במקום וכיום, הוא פעיל גם עבור תלמידי בית הספר וגם עבור הציבור הרחב, מי שדאג לכך זה המשפחה בעיקר, ציבור המתפללים ובהובלת בנו וממשיך דרכו - בכור יאמין.

בית הכנסת "סיני"

לאחרונה, נוסף שיעור תורה בימי שלישי בשעה 20:00 אשר מטרתו להגביר את התודעה בהלכות השבת. השיעור יועבר על ידי מנהל בית הספר הרב משה לקס. הציבור הרחב המוקיר את המורה צורי ואת בית הספר "סיני" ופועלו, מוזמן להשתתף בשיעורים. 

בית הכנסת "סיני"

למורה צורי, 11 ילדים העוסקים בתחומים שונים כגון חינוך, הייטק, רפואה, משפטים, עבודה סוציאלית ועוד ומורשתו עוברת ברוב כבוד מדור לדור. כמו כן גילוי נאות, הבעלים של האתר - צור ימין - הקרוי על שמו הוא נכדו. 

 

בית הכנסת "סיני"


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה