פרס ירושלים למען אחדות יוצא לדרך זו השנה החמישית ומפרסם את זוכי הפרס לשנת 2019. הפרס הוא יוזמה של המשפחות יפרח, שער ופרנקל וח"כ ניר ברקת רה"ע ירושלים לשעבר, המשרד לשוויון חברתי, משרד החינוך, בית הנשיא והקרן לירושלים. הוא מחולק לשלוש קטגוריות – מקומי, ארצי ובינ"ל. בכל קטגוריה יכולים להתמודד אישיות, ארגון או מיזם חברתי. הפרס על סך 88,000 ₪ יחולק בין הזוכים.

פרס ירושלים לאחדות ישראל נועד להעלות על נס ארגונים בארץ ובחו"ל התורמים לאחדותה של החברה בישראל ולעורר יוזמה לפעולות כאלו בקרב נוספים.

קומזיץ קהילתי זיקה גן יבנה

הפרסים יוענקו בבית הנשיא בתאריך 5.6 לארבעה ארגונים הפועלים למען אחדותה של החברה הישראלית: בקטגוריה מקומית נבחרה "זיקה גן יבנה" - ברוח המבוססת על ערכי המוסר היהודי והיחסים שבין אדם לחברו, ב 2009 יזמה קבוצת תושבים בגן (המונה 26,000 תושבים)  את זיקה – זהות יהודית-ישראלית קהילתית, אשר נמנית עם רשת ניצנים המקדמת סדר יום יהודי-ישראלי ברשויות מקומיות ברחבי הארץ. זיקה היא תוכנית יישובית הרואה ברבגוניות מקור לעוצמה ולהעצמה חברתית ולא סיבה למחלוקת.

בחירת הזוכים נעשתה ע"י ועדה ציבורית מיוחדת הכוללת ביו היתר את את ניר ברקת, יו"ר ועדת הפרס, קובי אוז, תא"ל (במיל') אמל אסעד, רות קלדרון, נועם לאוטמן, דוד מנחם, מיכל שלם, שי דורון, הרב הלורד יונתן זקס, יצחק (בוז'י) הרצוג, נתן שרנסקי ומשפחות יפרח, שער ופרנקל.  

 ח״כ ניר ברקת, ראש העיר ירושלים לשעבר ויוזם פרס ירושלים לאחדות ישראל: ״אני מברך על הבחירה בזוכים השנה שמהווים יחד תמהיל מגוון ומאחד של החברה הישראלית ויהדות התפוצות. הרוח של שלושת הנערים ובני משפחותיהם מעניקה לנו השראה ומציבה לנגד עינינו את הצורך והחשיבות  בחיפוש אחר המכנה המשותף והמאחד בעם ישראל גם כאשר ישנם חילוקי דעות והבדלי תפיסות."

ראש המועצה, דרור אהרון: "תכנית זיקה גן יבנה פועלת מאז שנת 2009 ואני גאה בהתפתחות ובתרומה שלה במשך השנים. מנהלי ומתנדבי זיקה בראשותן של יו"ר זיקה וסגניתי, חברת המועצה ירדנה אוקמן ומנהלת זיקה בגן יבנה הילה אלחיאני, סיון בן שימול ועמליה אוהב ציון פועלים במשך כל השנה לקיום פעולות ופעילויות שכל מטרתן הינה קירוב הלבבות וחיבור בין המגזרים. תכנית כזו, שמקדמת ערכים של ערבות הדדית בין התושבים מחדדת את צביונה הייחודי של קהילת גן יבנה. יישר כוח לכל העוסקים במלאכה והמשך עשייה פורה למען כולנו".

יו"ר זיקה וסגנית ראש המועצה, ירדנה אוקמן: "הקמנו את זיקה לפני כעשור כחלק מהחזון הישובי שלנו כנבחרי ציבור. יחד אנחנו מקדמים ערבות הדדית, רוצים לראות את כל הגוונים של הישוב יחד – מהווים קהילה אחת תומכת. אחדות מבחינתנו אינה אחידות – לא רוצים שכולם יהיו אותו הדבר, אלא נהנים לחיות בישוב מגוון עם כבוד הדדי וחיים משותפים. אני נרגשת מאוד מקבלת הפרס. מתנדבי זיקה והצוות המוביל עושים עבודת קודש לאחדות ישראל, מחברים בין תושבים ועושים למען הישוב מכל הלב. אני רוצה להודות לדרור אהרון ראש המועצה על תמיכתו לאורך כל הדרך ולכל השותפים והתורמים שלנו".