ראשי הערים והמועצות הסמוכים לאשדוד כנגד הקמת המתקן לשריפת פסולתראשי הערים והמועצות הסמוכים לאשדוד יוצאים למאבק משותף נגד התכנית להקמת מתקן מזהם לשריפת פסולת בעיר: "לא ניתן יד לפגיעה באיכות החיים ובריאות התושבים ביישובנו, מדובר באסון סביבתי לכל היישובים הסמוכים לאשדוד"

מתקן לשריפת פסולת - מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה

הבוקר, יום שני (20.7), התקיימה ישיבת ZOOM משותפת של בהשתתפות ראש מועצת גן יבנה, דרור אהרון, ראש עיריית יבנה, צבי גוב ארי, ראש המועצה האיזורית חבל יבנה, משה ליבר, מזכירים וועדי היישובים הסמוכים ואנשי מקצוע בתחום איכות הסביבה, על-מנת לדון בהתנגדות המשותפת של היישובים להקמת מתקן שריפת הפסולת המתוכנן לקום באזור התעשייה הצפוני של אשדוד.

במהלך הפגישה החליטו השותפים לאחד כוחות ולצאת למאבק משותף נגד התוכנית של עיריית אשדוד. בין היתר, הוחלט על גיוס מומחה מקצועי בתחום איכות הסביבה אשר ילווה את התהליך להגשת ההתנגדות.

בכוונת ראשי היישובים להכין תזכירים מפורטים הנוגעים להשפעות על הסביבה, זיהום האוויר, ריחות, תחבורה ועוד, אשר ישמשו בסיס לביטולה של התכנית.

בנוסף החליטו השותפים לדרוש קיום דיון חוזר בנושא במסגרת ישיבת הוועדה לתשתיות לאומיות (הוות"ל), זאת מאחר ולא נלקחו בחשבון נושאים מהותיים כגון - מיקומו הבעייתי של המתקן הרווי גם כך בתשתיות מזהמות, זיהום האוויר הגבוה שכבר קיים באזור, שטחו של המתקן (100 דונם) אשר מעיד על היקף הפעילות העתידית במקום ועוד.

המשתתפים הביעו התנגדות נחרצת להקמת המתקן לשריפת אשפה והזהירו מפני ההשלכות הסביבתיות שיהיו לו על האזור כולו. כזכור, כבר לאחר הדיון בוות"ל בחודש מאי האחרון שיגר ראש עיריית יבנה מכתב ליו"ר הוועדה בו הביע את התנגדותו לתכנית.

לפני כשבועיים, שלח ראש מועצת גן יבנה מכתבים לשרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל ולגורמים נוספים באיגוד ערים לאיכות סביבה חבל יבנה ובוועדה לתשתיות לאומיות שבהם ציין כי מדובר בהחלטה לא פחות משערורייתית. בעקבות המכתב הוחלט על קיום דיון דחוף בנושא במסגרת איגוד ערים לאיכות סביבה חבל יבנה.

חשוב לציין כי כבר היום סובלים היישובים הסמוכים לאזור התעשייה הצפוני של אשדוד ממטרדי ריח קשים, זאת עוד בטרם הוקם המפעל המדובר, שכן האזור רווי מפעלים מזהמים בהיקף נרחב.

ראשי הרשויות הסמוכות טוענים כי התכנית להקמת מתקן השריפה מתעלמת מצרכי היישובים והמועצות האזוריות הסמוכות ובהם – יבנה, חבל יבנה, גדרות, גבעת ברנר, גן יבנה ואשדוד.

בישיבה סוכם כי יתקיים דיון דחוף במסגרת איגוד ערים לאיכות סביבה חבל יבנה ובאיגוד ערים לאיכות הסביבה דרום יהודה בו ישתתפו נציגי היישובים והמועצות שעלולים להיפגע מתופעות הזיהום הכרוכות בהקמתו של מפעל מעין זה.

ממטה ראשי היישובים נמסר כי: "התכנית של עיריית אשדוד להקמת מתקן לשריפת פסולת עירונית תזכה להתנגדות נחרצת שלנו, ונפעל לבטלה לחלוטין או להרחיקה מגבולותינו.

קרבת המתקן ברמה של כ-1,500 מ' מחלקה הדרומי של העיר יבנה עלול חלילה להוות מפגע אקולוגי לתושבי העיר, והסביבה כולה תושפע ממנו בשל משטר הרוחות. לא נאפשר שאזורינו יהפוך לפח האשפה של אזור הדרום, שיקול כלכלי לא יכול לבוא על חשבון איכות חיי ובריאות התושבים".


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה