דוברות מועצה מקומית גן יבנה

תחילה מנכ"ל החברה, שוקי שפר, הסביר שכל חברה חייבת 3 דברים: זמינות, שרידות (אם יש בעיה אצל הטכנאי אז שהלקוח לא ידע אותה) , ויתריות (לתת יותר).  הוא ציין את הדברים הללו בגלל 2 סיבות עיקריות אשר האחת היא, סיבה מוסרית – כאשר הבטחת משהו חייב לקיים, ויתר על כך היא סיבה כלכלית.     בנוסף הוא שיתף שכדי להגיע לזמינות משתמשים בשני אמצעים: "חגורה ושלייקס" הכוונה היא שתמיד צריך שיהיו רזרבות על מנת שיהיה גיבוי במקרה חירום.

התחנה הראשונה החלה בחדר שמבקר ומנתר את כל האולמות (התקשורת, החשמל, והמזגנים) והוסבר שברגע שקורה משהו לא תקין, האנשים שנמצאים בחדר הזה "חופרים עמוק" על מנת למצוא את מה שלא בסדר. בתחנה השנייה הוסבר על כך שכל המחשבים הם כמו "יונקים ופולטים".  בנוסף לכל מחשב יש את הטמפרטורה המקסימלית שלו ,כלומר כאשר חם מידיי המחשב לא עובד בצורה טובה ולכן יש מתקן שדואג לקרר את המחשבים במידת הצורך.

 לאחר מכן בתחנה השלישית הוסבר על כך שחברת החשמל מזינה מצברים למחשבים והמצברים הללו פועלים רק 3 שניות מרגע הפסקת החשמל במשך רבע שעה בלבד. עוד פרט מעניין הוא שבערך תוך 0.03 שניות מגיעה הודעה מפה לחו"ל.

בתחנה האחרונה הוסבר על איך האוויר הקר שמקרר את המחשבים נשאב ונכנס אל תוך המחשב ויוצא כאוויר חם. וכל התהליך הזה מתרחש בתוך הארונות השחורים. וכל זאת על מנת לספק זמינות!

את החלק השני של הסיור העביר עובד אמדוקס שעובד בחברה 11 שנים, הוא שיתף שהוא עובד באבטחת מידע (cyber security)  , יחידת האבטחה כוללת 150 אנשים שתפקידם הוא לוודא שהמידע שאמדוקס שומרת , על העובדים ועל החברות שהיא עובדת איתן יהיה זמין ונגיש רק למי שמורשה.

התלמידים למדו שהאקרים פורצים למכשירים על מנת להרוויח כסף, להעלות את האגו שלהם, להרוס חברות בעזת מימון של חברות אחרות. האקר יכול לפגוע במשתמשים של החברה , לפרוץ לחשבונות הבנק, לשלוח נתונים לאנשים אחרים (דרך ה-(Wi-Fi.

אך אמדוקס מתוכננת לזה לפני ומוצאת פתרון כמו ניסוי (הכוונה היא לתהליכי עבודה יותר מסודרים). Zero days   זו התקפה של בן אדם מחוץ לחברה שמצא תוכנה וניצל אותה לטובתו (החברה לא יודעת מה החולשה), ולכן לרוב חוסמים העברה והוצאה של USB על מנת שלא ישמשו כנגד החברה, לא לתת לאנשים שאינם עובדי אמדוקס להיכנס פיזית לחברה.

כתבה והשתתפה בסיור : ענבר אלנקרי תלמידת מגמת הנדסת תכנה בבית הספר אורט ע"ש נעמי שמר