דוברות מועצה מקומית גן יבנה

מדובר במיזם בשם Daills , מיזם אירופאי לקידום אוריינות  תרבותית אשר שואף להקנות רגישות לזהותו ולתרבותו של הלומד,  לצד הזדהות עם הזולת.  תכנית הלימודים של DIALLS עוסקת בקידום מיומנויות דיאלוגיות וטיעון ככלים חשובים  לפיתוח אוריינות תרבותית. למיזם שותפים בתי ספר  מבריטניה, פורטוגל, ספרד גרמניה, קפריסין, ליטא וישראל.

 

היציאה לסמינר היא חלק מקידום הפדגוגיה ותוכניות הלימודים בבית הספר אורט רבין, בה חברו הצוות החינוכי של אורט ע"ש יצחק רבין לאקדמיה ול- DLALLS  ובהשתלמויות מזה שנתיים, מטמיעים תהליכים פדגוגיים של הקניית ידע בדרכים  של דיאלוג, בחשיפה למהלכים הבונים רב שיח, ברב  תרבותיות ולפלורליזם.

 

במהלך הסמינר, התלמידים התנסו ותרגלו את מיומנויות הדיון הדיאלוגי, תוך טיפוח ערכים חברתיים ותרבותיים הרלוונטים לעולם כגון: סובלנות, אמפתיה, הכלה, פלורליזם, זכויות אדם, שוויון, סולידריות, אזרחות ואחריות חברתית, שייכות ומורשת תרבותית.

 

ביטוי תהליכים רפלקטיביים היה חלק בלתי נפרד מהשיח הדיאלוגי.

מעבר ללמידה, התלמידים הכירו מעט את האוניברסיטה בעזרת משחק "חפש את המטמון" נושא פרסים. הם התרוצצו ברחבי הקמפוס, גילו שם פינות שונות והשתמשו בטכנולוגיה של הסמארטפונים לשליחת תשובותיהם. למקומות הראשונים הגיעו שתי קבוצות מאורט רבין.

בפעילויות הערב, התלמידים התוודעו  לשיריו של בוב דילן, לשיריו המבטאים שיח ותגובה לנושאים אישיים וחברתיים. כמו כן, הכירו את אומנות ה"ספוקן וורדס", הנותנת ביטוי בשירה דיבור למחשבות ודעות. התוכנית תמשיך לפעול בבית הספר כשהתלמידים שהשתתפו בסמינר יהיו אף הם חלק מהצוות שמוביל דרך הוראה זאת בבית הספר.

מנהלת בית הספר מרי שפונט:" העולם סביבנו משתנה ומתפתח במהירות, ואנו נקראים לחדש ולרענן כל העת את המסגרות החינוכיות ואת התפיסות החינוכיות שלנו. כארגון חינוכי מוביל, מטרתנו היא להמשיך ולהוביל תהליכי חדשנות פדגוגית  בבית הספר.

הלמידה הדיאלוגית אמורה להוות תחליף לזירת הלמידה המסורתית, ולאפשר קידום דיאלוג  בין התלמידים  על מנת לפתח קהילת למידה אקטיבית, אחראית לתהליך הלמידה, סקרנית, הבנויה על יחסי גומלין מאתגרים בין מורים, חומר הלימוד והתלמידים.

הדיאלוג מוצג כאופן לימוד משמעותי, מאתגר, מרענן ואפילו מהנה. ההוראה והלמידה הדיאלוגית אמורה לפרוץ את הדפוס השבלוני והטכני של הלמידה, לפתח מפגש מסוג אחר בין המורים, הלומדים וחומר הלימוד, ואפילו לשנות באופן מהותי את מדדי ההערכה והבדיקה. הדיאלוג עשוי להפוך את הלמידה וההוראה לחוויה מתגמלת שממנה יצאו המורים והתלמידים נשכרים".