לקראת יום כיפור: מעל 1,000 ילדים ובני נוער נפגעו בתאונות רכיבהעל פי נתוני עמותת אור ירוק, 220 בני אדם נפגעו ונזקקו לעזרה ראשונה עקב פציעה מרכיבה על אופניים, אופניים חשמליים והחלקה על גלגיליות, סקייטבורד, רולר בליידס וקורקינט ביום הכיפורים בשנת 2016. לשם כך, עמותת אור ירוק שיתפה אותנו בטיפים לרכיבה בטוחה

צילום: pixabay

085 ילדים ובני נוער נפגעו בתאונות דרכים כשרכבו על אופניים בתחום העירוני בעשור האחרון (2007-2016), כך עולה מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס. הנתונים מתפרסמים לקראת יום הכיפורים שיחול היום.

על פי הנתונים, בעשור האחרון נהרגו 20 ילדים ובני נוער בתאונות אופניים בתחום העירוני ו-280 ילדים ובני נוער נפגעו קשה. בשנת 2016 נפגעו 79 ילדים ובני נוער בתאונות אופניים בתחום העירוני, ארבעה מהם נהרגו, הרוג אחד יותר מאשר בשנת 2015, ושלושה ילדים ובני נוער יותר מאשר נהרגו בשנת 2014.

בשנים האחרונות הולך ועולה השימוש באופניים חשמליים ובמקביל גם המעורבות של הרוכבים בתאונות דרכים הולכת וגדלה. בשנת 2016 מספר רוכבי האופניים החשמליים שהיו מעורבים בתאונות דרכים היה כמעט זהה לרוכבים שנפגעו בתאונות אופניים רגילים, חלק גדול נפגעו לאחר שלא חבשו קסדה. בשנת 2014 התחייבו במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים לקדם חוק אשר יחייב חבישת קסדה בכל רכיבה על גבי אופניים חשמליים גם לבגירים מעל גיל 18, חוק שעד היום לא קודם.

הפגיעה השכיחה ביותר בקרב רוכבי אופנים הינה פגיעת ראש. האופניים אינם מספקים כל הגנה במקרה של תאונה והסיכון לפגיעת ראש במקרה של נפילה מאופניים הוא גבוה ביותר. חבישת קסדה תקנית ומותאמת לרוכב מונעת רבות מפגיעות הראש ומפחיתה את חומרת הפגיעה בתאונה ב-85%. ממצאי מחקרים מעלים כי חבישת קסדה בקרב כל קבוצות הגיל תורמת לבטיחות האוכלוסייה ומהווה אמצעי מיגון זול, יעיל ונוח.

כך נעבור את יום הכיפורים בבטחה -

* קסדה היא שומר הראש של הרוכב, רוכבים רק עם קסדה רכוסה-גם באופניים, אופניים חשמליים, רולר בליידס, קורקינט והוברבורד

* ברכיבה בשעות הלילה לובשים בגדים בהירים.

* רוכבים רק עם מגני ברכיים וכפפות.

* ילד מתחת לגיל 16 לא רוכב על אופניים חשמליים והוברבורד.

* וודאו את תקינות האופניים-הצופר, הצמיגים, הבלמים, התאורה ומחזירי האור.

* מתאימים לכל רוכב זוג אופניים שמתאים לגובה שלו כך שקצות האצבעות יגיעו לקרקע.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה