תגובת המשרד להגנת הסביבה בנושא האמוניה בגן יבנהשבוע לאחר שפרסמנו את הכתבה שעסקה בסכנה שעודנה קיימת, לדעתנו, בשל האמוניה בה עושים שימוש במפעל מעדנות בגן יבנה, תגובת המשרד להגנת הסביבה לא איחרה להגיע: "נדירים המקרים בעולם בהם נהרגו אנשים משאיפת אמוניה"

ארכיון

בהמשך לכתבה שפירסמנו שנגעה לסכנת האמוניה בגן יבנה, כעת מגיעה אלינו תגובת המשרד להגנת הסביבה:

"המפעל המדובר בגן יבנה מחזיק בהיתר רעלים מאושר מהמשרד ועומד בכל התקנים הנדרשים. בעסק מתקיימים סיורים תקופתיים לפיקוח על עמידה בתנאי היתר הרעלים וכמו כן העסק נקט באמצעים בהתאם לדרישות המשרד ובהתבסס למדיניות מרחקי ההפרדה.

בנוגע לגז האמוניה ולאירוע הדליפה - הגם שאמוניה היא גז רעיל, נדירים המקרים בעולם בהם נהרגו אנשים משאיפת אמוניה. סף הריח לאמוניה נמוך משמעותית מסף הפגיעה באדם כך שהרחת אמוניה אינה מעידה בהכרח על פגיעה. כך, במקרה המצער שבו נהרג הכבאי סאמר עסלי ז"ל, תושב כפר קרע, באירוע דליפת האמוניה בעמק חפר – הסיבה הייתה מחסור באספקת החמצן, ולא כתוצאה מהרעלה מאדי האמוניה.

לגבי ועדת המומחים בראשות פרופ' קינן- המשרד להגנת הסביבה העביר לציבור וכן לבית המשפט התייחסות מפורטת הדוחה מכל וכל את מסקנותיו של פרופ' קינן אשר אינן מבוססות כלל על הערכות סיכונים מקובלות בעולם.

יש לציין שגם תאונות בעולם בהם השתחררו מאו ואלפי טונות של אמוניה לא גרמו לתוצאות אפילו קרובות להערכותיו של פרופ' קינן, וזאת, בעיקר בגלל העילוי של האמוניה הקלה מהאוויר. פרופ' קינן מעולם לא הגיב להתייחסות זו של המשרד, ולא הציג הערכת סיכונים כמקובל לגיבוי טענותיו.

בכל מקרה, לא ניתן להשוות את כמות האמוניה המצומצמת הנמצאת במערכות קירור, כפי שנמצאת במפעל בגן יבנה, לזו שהייתה במכל האמוניה בחיפה (12,000 טון). המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול להבטחת עמידת המפעל בגן יבנה בתנאים הקבועים בהיתר הרעלים ולשמירה על שלום הציבור".

מה דעתכם על התגובה של המשרד לאיכות הסביבה? נשמח שתכתבו לנו בתגובות בסוף הכתבה.

יש לכם סקופ? מעוניינים לפרסם? לחצו כאן להתחיל איתנו צ'אט בוואטספ 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה