לא מפתיע: אנשים זונחים את האוטובוס לטובת נסיעה ברכב הפרטימסקר חדש שערכה עמותת אור ירוק, עולה שמרבית התושבים מכל חלקי הארץ, מעדיפים להתנייד ברכב הפרטי שלהם מאשר בתחבורה הציבורית. הסיבות? חוסר נוחות והתלות בשעות המוגבלות בהן עובדת התחבורה הציבורית

צילום: ארכיון

מהסקר האחרון שערכה עמותת אור ירוק, באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות", עולה כי בשנה האחרונה נרשמה ירידה בשימוש היומיומי באוטובוס ומנגד עליה בשימוש ברכב הפרטי בהשוואה לסקר דומה שנערך בשנה שעברה.

אז איך הם מתניידים? הרוב מעדיפים את הרכב הפרטי. 71% מתושבי אזור הדרום מעידים כי הם מגיעים ממקום למקום באמצעות רכב פרטי. לעומתם 12% בלבד משתמשים באוטובוס. כאשר נשאלו האם קיימת תחבורה ציבורית זמינה מהבית אל מקום העבודה או הלימודים, 35% מבין הנשאלים מתושבי אזור הדרום קבעו כי אין תחבורה ציבורית זמינה מביתם למקום העבודה או הלימודים.

הסיבות? לא נוח ולא רוצים להיות מוגבלים לזמנים של האוטובוס. כשנשאלו מדוע הם לא עושים שימוש בתחבורה הציבורית להגיע אל מקום העבודה ומעדיפים את הרכב הפרטי, העידו רוב הנשאלים בכל אזורי הארץ כי הם מעדיפים שלא להיות כפופים לזמנים של התחבורה הציבורית. רבים נוספים קבעו כי אין תחבורה ציבורית נוחה מנקודה לנקודה. 32% מהנשאלים באזור הדרום אף טענו כי רכב פרטי מהיר יותר מתחבורה ציבורית.

bus

למרות הכול, האוטובוס נתפס כאמצעי תחבורה בטיחותי הרבה יותר מאשר הרכב הפרטי. 42% מהציבור חושב שהתחבורה הציבורית בטיחות יותר מהרכב הפרטי, רק 18% חושבים שהרכב הפרטי בטוח יותר. באופן לא מפתיע, לאור המצב הנוכחי 57% מהציבור לא מאמינים כי עד 2,020 תהיה בישראל תחבורה ציבורית יעילה לעומת 33% שכן מאמינים שעד סוף העשור תהיה תחבורה ציבורית יעילה.

תגובת ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "ממשלת ישראל תקועה כבר שנים רבות בפקק תנועה אחד גדול. רוב הציבור מביע חוסר אמון בתחבורה הציבורית ונוסע ברכב הפרטי. הגיע הזמן שמשרד התחבורה ייתן עדיפות לתחבורה הציבורית על פני כלי הרכב הפרטיים, זה יצמצם את תאונות הדרכים, ישחרר את פקקי התנועה, יפחית את זיהום האוויר ויחסוך למדינה כסף רב".

אז איך אתם מעדיפים לנסוע, בתחבורה הציבורית או ברכב הפרטי? מוזמנים לכתוב לנו


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה