בגן יבנה מקדימים תרופה לכלבתבשבועות האחרונים נושא הכלבת עלה לכותרות מספר פעמים. התפרצות המחלה שמביאים איתה התנים מאיימת על תושבי היישובים השונים בצפון ובדרום. למען ביטחון התושבים (והחיות), הוחלט על פיזור פיתיונות חיסון לתנים ובעלי חיים סביב גן יבנה

אילוסטרציה

תקופה ארוכה כבר תושבי הצפון מפחדים לצאת מביתם בגלל מכת התנים חולי הכלבת. הנושא עלה לכותרות כבר מספר פעמים ולכן המועצה המקומית של גן יבנה, החליטה לא לחכות ולמצוא פתרונות לבעיה. בשיתוף פעולה עם דר׳ יעקוב איבגי וטרינר רשותי ואבי מנצור פוזרו ברחבי היישוב פיתיונות חיסון. בשביל לדאוג שמחלת הכלבת לא תתפשט ותגיע אל גן יבנה יש להיות ערניים ולשים לב להתנהגות חריגה מצד בעלי החיים.

דר׳ יעקוב איבגי וטרינר רשותי

מחלת הכלבת נחשבת לאחת המחלות הקטלניות ביותר. זוהי מחלה מדבקת מאוד שמסכנת את החיות, כולל בני אדם. המחלה מועברת באמצעות הרוק ותוקפת את מערכת העצבים בגוף, הנגיף יכול לדגור בגוף הנשא בין שבועות לשנה. לאחר ההתפרצות מתקיים במוח תהליך מהיר של התמוססות תאים, במהלכו יסבול החולה מתסמינים כמו שינויים בהתנהגות, תוקפנות, ריור יתר, סלידה מאור חזק, פחד ממים, ריצה בלתי מבוקרת למרחק, נגיסה בלתי רצונית בעצמים שונים, דיכאון, דמנציה – ולבסוף שיתוף בכל הגוף ומוות.

דר׳ יעקוב איבגי וטרינר רשותי

כדי למגר את התופעה, רשות הטבע והגנים האחראית על חיות הבר יחד עם משרד החקלאות האחראי למיגור ומניעת המחלה, הוציאו הנחיות בנושא.

יש לפנות שאריות מזון לאשפה- אל תשאירו אשפה מחוץ לפח האשפה, יש לפנות את האשפה לפחים סגורים. אין להשליך פגרי עופות, דגים וחיות משק במקום נגיש לבעלי החיים אלא לפנות אותם למכלים סגורים המיועדים לכך.

גידור- מומלץ לדאוג לגידור רפתות, דירים, לולים, מפטמות וגם אתרי הטמנת פסולת ומרכזי מזון, כמו כן יש לוודא שאין פרצות בגדרות הבית.

הגנו על חיות המחמד- רצוי למנוע מחיות המחמד לשוטט לבד ברחבי היישוב. דאגו לשים רצועה לכלב בזמן שאתם מטיילים אתו וכמובן לדאוג לחיסון נגד הכלבת. יש לזכור שחיסון חיות המשק והבית הוא באחריות בעליהן.

לשמור מרחק- במידה ואתם נתקלים בחיית בר יש להתרחק מהן. התיידדות איתן משנה את התנהגותן ומפחיתה את החשש לכניסה ליישובים מאוכלסים.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה