ילד בן 4 נפצע בתאונת אופניים חשמליות בישובבדיוק לפני שבוע נכנסו לתוקפן התקנות החדשות בנושא האופניים החשמליים וכבר אמש- תאונה וילד פצוע. כאן,

בדיוק לפני שבוע נכנסו לתוקפן התקנות החדשות בנושא האופניים החשמליים וכבר אמש- תאונה וילד פצוע. כאן, בגן יבנה. כמות השאלות ללא התשובות הולכת וגוברת והרחובות נהיים מסוכנים יותר ויותר

לפני פחות משבועיים הבאנו לפניכם את התקנות החדשות בנושא האופניים החשמליים המסעירים את הנוער של המדינה, ואת של גן יבנה בפרט. התקנות בחלקן מורות על הגבלות בגילאי הרוכבים, הגבלת מהירות האופניים ל25 קמ"ש בלבד, חבישת קסדה כמובן ואיסור נסיעה על האופניים בכבישים או במדרכות אלא בשבילים המיועדים לרוכבי אופניים בלבד. החלק הבעייתי יותר הוא שאת מספר השבילים המיועדים לרכיבה על אופניים בישוב ניתן למנות על יד אחת. יתר על כך, נראה שהתקנות החדשות הללו לא זוכות לאכיפה בקרב רוכבי האופניים בישוב.

בן ה-4 אשר נפצע בתאונה. צילום: יעל בן-שלום בן ה-4 אשר נפצע בתאונה. צילום: יעל בן-שלום


בפוסט אשר פורסם בקבוצת הפייסבוק היישובית על ידי יעל בן-שלום וגרר אחריו מאות לייקים ועשרות תגובות, ניתן לראות עד כמה שהמצב בעייתי.

"היום טיילתי עם בני הן ה-4 בפארק משחקים ברח' הקציר, כאשר לפתע הגיח מאחור ילד עם אופניים חשמליות ופגע בבני בראש מאחור", בן-שלום מתארת. "למרות כל האזהרות ההורים ממשיכים לתת לילדיהם לצאת מהבית עם כלי הנשק הזה- שמסוכן להם, לנו וגם לילדנו!!!!".

בתור אחד שנוהג ברכב, אספר באופן אישי כי גם לי יוצא להיתקל לא מעט ברוכבי האופניים. מספר לא מבוטל של פעמים נאלצתי לצפור להם על מנת שיזוזו ממרכז הכביש ויאפשרו את המעבר לכלי רכב בצורה בטוחה. כמוני, עוד נהגים רבים אשר עברו חוויות דומות הגיבו בפוסט:

אור אשקלון- "בסופו של דבר ילד יידרס והחיים של מי שדרס אותו ייתכן ילכו לפח כי תמיד הנהג שפוגע הוא אשם .. עוד מה שיותר מכעיס זה לחלוק עם האופניים האלו נתיב בכביש... אתם יודעים כמה פעמים הייתי צריך לצפור לילדים בני 15 שיזוז לי מהדרך? ממש טיפשות של הורים מסוימים".

ורד אבידן הוסיפה- "יש משהו חסר הגיון בעיני שילד בן 14 ייסע על הכביש ללא רישיון וידע מקיף של חוקי התנועה". היא מספרת- "לא הייתי רוצה שהילד שלי יסכן את עצמו בכביש בין המכוניות... יש פה משהו מאוד בעייתי בכל ההתנהלות עם הכלי המסוכן הזה (שהפך למשחק ילדים בגן יבנה)".

אולם, עדיין יש כאלו הטוענים כי הסכנות הטמונות באופנים החשמליים זהות לחלוטין לאלו שבאופניים רגילים. אחד מהם הוא טוני גאו. "הבן שלי משתמש באופניים בדיוק כמו באופניים, גם מבוגר יכול לעשות אותו דבר. לפי דעתי הם אופניים כמו כל אופניים ומי ששומר ונוסע נכון, הסיכוי (לפגיעה) הוא אותו הדבר."

יש להזכיר שנית כי האופניים החשמליים הם כלי רב עצמה, או כפי שכינתה אותם יעל, "נשק", אשר בהחלט מסוגל לגרום לנזק.
האופניים החשמליים מגיעים למהירות של 50 קמ"ש והספק המנוע בחלקם מגיע אף ל500 וואט.
הרוכבים על מכשירים מסוכנים אלו הם לרוב נערים בשנות העשרה המוקדמות לחייהם. בנוגע לסיפור שבפוסט, אם שאלתם, על פי עוברת אורח שהייתה במקום גיל הנהג הפוגע היה בסביבות 5 שנים!

להזכירכם, התקנות החדשות מורות על איסור רכיבה באופניים החשמליים כאשר גיל הרוכבים נמוך מ-14 אך מאפשרת רכיבה בגילאי 14-16 עם קסדה בלבד ורק כאשר מדובר על שבילי אופניים מסודרים.

הצעות לשיפור

מה הפתרון?- כלי רכב מסוכן מה הפתרון?- כלי רכב מסוכן

בנוסף לתגובות הנסערות בפוסט, היו כאלה אשר ניסו להרגיע את הרוחות וסיפקו פתרונות שונים להורים הרוכבים, לאם אשר בנה נפגע ואפילו למועצה. חלקם נאמרו באירוניה ואחרים ברצינות- זכות השיפוט בידכם.

על פי שחר אלבק, הפתרון הוא ''טסט'' לכל נהג אופניים חשמליות. "הם רוצים להרגיש גדולים, לא ?", הוא שואל, "אם אי אפשר להילחם בהורים החכמים שקונים לילדים שלהם את השטות הזו, עדיף פשוט להכריח אותם לבזבז עוד כסף על מבחן נהיגה ולמידה בסיסית של חוקי הכביש".

לדעת יורי צדק, הבעיה היא דווקא בתרבות הרכיבה. "אין כאן בגן יבנה... תרבות רכיבה על אופניים. אין כאן תשתיות לרכיבה על אופניים". הוא מדגיש- "כל העניין של רכיבה על אופניים חשמליות זה סוג של אופנה וסטטוס... חוסר תרבות וחוק."אז מה יהיה הפתרון ?
ראשית, כאמור, בגן יבנה אין תשתיות מספקות לרוכבי האופניים החשמליים. בישוב כמעט ולא ניתן למצוא שבילי אופניים ואם האופציה היחידה היא להשתמש בהם כדרכים לרוכבי האופניים החשמליים- המצב מאוד בעייתי.

שנית, לא נראה כי בישוב ישנה אכיפה של החוקים החדשים. מצדו האחד של המטבע יש להדגיש כי מדובר בקטינים אשר אין ברשותם תעודות מזהות. לכן, ישנה בעיה גדולה להחרים את האופניים או לנקוט הליכים כנגד הרוכבים. מאידך, מדובר בכלי רכב של ממש אשר מהווה סכנה ברמת חיים להולכי רגל, רוכבים אחרים, נהגים וכל משתמשי הדרך.


שאלות רבות נשאלות בימים אלו בנושא.
האם המועצה תשקיע בסלילת שבילי אופניים חדשים או שמא יועברו שיעורים בנושא בכיתות ? האם המשטרה תשקיע את כוחותיה לאכיפת התקנות החדשות או שתבליג על התופעה ובכך תגרום לתאונות ופצועים נוספים?

אנו מקווים שהתקנות החדשות יאכפו ושייפגעו כמה שפחות אנשים מהאופניים הללו אשר הפכו מכלי התניידות בסיסי של ילדים לכלי רכב של ממש החולקים את הנתיבים עם מכוניות וכלי רכב נוספים.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה