גם בסוף השבוע: רעשי מטוסים הטרידו את מנוחת גן יבנהמספר מטוסים הוזנקו במהלך השבת מעל היישוב, ללא התחשבות בתושבים. דובר צה"ל: "לוקחים בחשבון את רווחת התושבים, אך פועלים מתי שצריך"

מאת: מנשה וצור ימין

אם אתם מחפשים את הסיבה שגן יבנה נחשבת יעד טיווח מעודף לקסאמים המתעופפים לעברנו, תוכלו לתלות את האשמה בבסיס "חצור" הסמוך ליישובנו, המוגדר כיעד אסטרטגי של החמאס. יש כלל בחיל האוויר:  ברגע שמנועי המטוסים מתחממים בשבת או חג - זה לא תרגיל.

בשבת האחרונה, אחרי הפוגה שנמשכה יחסית לאזורנו לא מעט זמן, שמענו אותם ,שוב , חגים מעלינו, מה שגרם לתכונה קלה לתושבי האזור, ובמיוחד לשומרי השבת שאינם יכולים להתעדכן באמצעי התקשורת השונים. אז מה היה לנו ? : בליל שישי האחרון (27.9), מטוסי הקרב של חיל האוויר עטו דרומה כתגובה לחידוש ירי הקאסמים לעבר חוף אשקלון. ההערכות גורסות כי כוחתנו הוזנקו כדי לאתר את חוליית המשגרים, אך לא דווח על חיסול או על פעולה מילטנטית אחרת של צה"ל. נציין שבצד הישראלי אין פגיעות בנפש או רכוש.

נתקדם יום אחד קדימה, יום שבת ה28.9 ,יום בו התרחשה דרמה גדולה אף יותר.אנשי הבקרה מזהים במכ"ם הישראלי  נקודה חשודה ולא מזוהה, ובסביבות 1 בצהריים, תושבי גן יבנה יכלו לשמוע שוב את רעש המטוסים אליו הם כל-כך רגילים. נזכיר שלפני חצי שנה, חיזבאללה שיגר מזל"ט שנכנס לישראל ללא ושהה בשטח ישראל זמן רב ללא מפריע, לכן הרגישות לנושאים אלו היא בהתאם, עד כדי כך שבשבת הקודמת להקת ציפורים גרמה לזינוק של מטוסי הקרב. נחזור לשבת האחרונה – כפי שציינו לעיל, זוהה במכ"ם הישראלי דמות חשודה, אך מעבר לכך לא פורסם כלום על מקרה זה, לא בכלי התקשורת השונים ולא מדובר צה"ל , נקווה שזה היה רק הנחליאלי שהקדים את זמנו...

לגבי נושא רעש המטוסים שמטריד את כולנו, נזכיר שבשנת 2005  סגן ראש המועצה דאז, מוטי חמו נפגש עם מפקד הבסיס באותה תקופה -  אל"מ דן. בפגישה סוכם על בחינה מחודשת של  מסלולי הטיסה כדי להקל על תושבי הישוב, שמונה שנים אחרי ונדמה שהמצב רק הולך ומחמיר.

פנינו לדובר צה"ל בנושא וזוהי תגובתו :
"בסיס חיל האוויר חצור, כמו גם בסיסים אחרים ברחבי הארץ, לוקח חלק פעיל ומשמעותי במשימות הביטחוניות עליהם אמון החיל. נתיבי הטיסה ושעות הפעילות נבחנים בכל עת במטרה לצמצם ככל הניתן את הרעש. קיים מתח בין הצורך המבצעי והרצון להימנע מפגיעה בשלוותם של אזרחי הישובים הסמוכים לבסיסי הטיסה. רעש המטוסים הינו תוצר ישיר של פעילות שכל מטרתה הוא הגנה על ביטחון תושבי מדינת ישראל. פעילות חיל האוויר לוקחת בחשבון את שעות המנוחה של התושבים, אך לצרכים מבצעיים חיל האוויר פועל גם בשעות אלה."


תגובת ראש המועצה דרור אהרון : "הייתה פגישה ופנייה שלי בזמנו למפקד הבסיס. הם דיי התחשבו, ואפילו שינו מסלולי המראות באימון. בחירום והזנקות  אין ברירה,  והם עיקר הבעייה. מערכת היחסים שלנו עם הבסיס מעולה, אך לא כל דבר ניתן לביצוע בגלל צורכי בטחון"

  אביחי עוגן גם התייחס לנושא : "כל פתרון שיתקבל בנושא רעש המטוסים יהיה במסגרת  שיתוף פעולה עם צהל חיל האוויר ועם המשרד לאיכות הסביבה.אני בטוח שניסיון משותף ביחד עם מפקד בסיס חצור למציאת  דרכים להפחתת הרעש, שכל כך מפריע לתושבי גן יבנה, יניב תוצאות משביעות רצון שיאפשרו לשפר את איכות החיים של תושבי גן יבנה."


 


תגובות:
10. בתור מישהו שגר צמוד לתל נוף, אני לא מבין על מה אתם
צחי 07-11-2013
בתור מישהו שגר צמוד לתל נוף, אני לא מבין על מה אתם מתלוננים, זה המצב בכל הבסיסים...

 

9. מתרד המטוסים
גלית 06-11-2013
למה לא מעבירים את פעילות ואת התרגילים לבסיס אחר? אולי בגלל שהתושבים בבאר שבע ובצפון לא היו שותקים ו סופגים כמו תושבי גן יבנה- זהו מתרד אמיתי . בבית ספר אנו מפסיקים שיעור לימוד כאשר יש מטוס שעובר- כמעת כל יום!!

 

8. זה די פשוט
אבי 06-11-2013
אין שום ספק שקודם כל צרכי הצבא הם בעדיפות עליונה, אבל, ויש אבל גדול, ברגע שאף אחד לא מתלונן ולוחץ אין לצבא שום סיבה לשנות את המסלולים שלו. בכלל בשנה האחרונה זה הפך להיות מטרד גדול, זה הדבר שמוריד את האיכות חיים שלנו הרבה יותר מכל דבר אחר. צריך לשבת עם מפקד הבסיס ולראות אם אפשר להזיז את ההמראות והנחיתות צפונית יותר או דרומים יותר, מעל המושבים, שם האכלוסיה קטנה יותר ופחות צפופה, אחרי הכל גן יבנה כבר לא מונה 5000 תושביםץ

 

7. מי שלא נאה לו שיקח את הרגליים שלו וילך
קוקסינלסקי 06-11-2013
ולא בבלובה לפה יותר....

 

6. רעש המטוסים.....
רויטל 04-10-2013
תושבים חדשים (ב-10 שנים האחרונות) באו וראו שהם הולכים לגור ביישוב כפרי הגובל בבסיס ח"א הם היו צריכים לקחת את זה כשיקול בקניית בית בישוב. ובכלל מתרגלים לרעש, אפילו תינוקות ישנים ברעש הזה (ובשביל יש חלונות מחוסמים) זה צבא זה ח"א הם יוצאים לגיחות כשמסוכן.....גם זה לא טוב???

 

5. נקווה שהגיזרה תשאר רגועה ובטוחה לא רוצים עוד מוות!
נחמיה 02-10-2013

 

4. נקווה שהגיזרה תשאר רגועה ובטוחה לא רוצים עוד מוות!
נחמיה 02-10-2013

 

3. אני שמתי לב שבשנים האחרונות הרבה יותר רגוע למה להי
לשאול 02-10-2013
קצת אימון באנשים אל תעשו צחוק מעצמכם

 

2. כאילו באמת מעניין את חיל האוויר הגדול הרעש שלנו
שאול 02-10-2013

 

1. איני מאמין שהם שינו מסלולי המראה לצימצום הרעש!
צבי גל-עד 02-10-2013

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה