פגישת מחזור – מה חושבים הילדים שגדלו בגן יבנה על היישוב? האם הם היו רוצים לגדל כאן את ילדיהם?הצלחה של יישוב נמדדת על-ידי המון פרמטרים, אך מבחינתי, אחד מהדרכים הבטוחות ביותר היא התשובה לשאלה

הצלחה של יישוב נמדדת על-ידי המון פרמטרים, אך מבחינתי, אחד מהדרכים הבטוחות ביותר היא התשובה לשאלה "האם יש המשכיות של הדורות ביישוב".

כשחשבתי כיצד אוכל לבדוק את הנושא, עלתה בראשי תמונה. הייתה זו תמונת המחזור שלי מכיתה ו'. השנה הייתה שנת 1999 או בעברית, שנת תשנ"ט. אני ועוד 79 תלמידים היינו המחזור הרביעי לבית הספר מכבים.

 

החלטתי לנסות לחזור ולבדוק איפה אותם "ילדים" נמצאים היום. האם הם גרים בגן יבנה? או שאולי מתכננים לחזור לכאן אחרי שיתחתנו, להקים כאן בית?

כדיי לשמש דוגמא אישית, תחילה שאלתי את עצמי את כל השאלות האלו. וכדיי שתקבלו מעט מושג לגביי, הנה תעודת הזהות שלי :

 

לפני לפני

תמר גנס

גיל – 27

מקום מגורים – גן יבנה

מצב משפחתי – נשואה עם תינוקת בתנור

 

אחרי אחרי

 

לגביי גן-יבנה, שאלתי את עצמי שתי שאלות :

 

האם נהניתי לגדול בגן יבנה – כשאני חושבת על הילדות שלי עולה בי חיוך. המשחקים השכונתיים, נסיעות האופניים בכיפור ואם נתמקד ביישוב, הטיולים בוואדי שמאחורי הבית. הביקורים הרגליים מהמכבים לחברים שבמושבה. ובכל זאת, גן יבנה ואני התפספסנו. אני חושבת שזה היה על רקע חינוכי. ההורים שלי חששו שמע רמת הלימוד והמשמעת בבתי הספר כאן רופפת והעדיפו חינוך רוסי מסורתי באחת מכיתות המדע האשדודיות. וכך, בגיל 12, במעבר לחטיבה, עברנו אני ועוד מספר תלמידים מהשכבה בגן יבנה לעיר חדשה, לפחות ברמה החברתית. למדתי באשדוד, נרשמתי לחוגים באשדוד, חיי החברה שלי היו באשדוד כך שגן-יבנה הפכה בשבילי מיטה חמה. הדברים השתנו עבורי רק לא מזמן. למרות שאני כבר שכחתי אותה, לגן-יבנה היו הדרכים שלה להחזיר אותי למחוזותיה. שלחה אליי ברוב ערמומיותה חבר ישן שהפך לחבר חדש שהפך לבעל ואב לעתיד וכך עלתה בראשי השאלה השנייה :

 

האם ארצה לגדל כאן את ילדיי – אין ספק שיש נוחות רבה בשבילי במגורים בגן יבנה. אנחנו גרים ביחידת דיור ללא עלות בבית ההורים שלו וההורים שלי גרים במרחק יריקה כך שמבחינת בייביסיטר זה הסידור המושלם ומעבר לזה, בגן יבנה יש אווירה של "כולם מכירים את כולם". נכנסת לחנות כלי בית ולא מצאת את שחיפשת? המוכר מיד יכתוב לך מספר טלפון של חבר, גם כן גן יבנאי, שיכול לספק לך את מה שתצטרך. רמת החיים כאן דיי גבוהה. יש מתנ"ס פעיל, מסלולי הליכה, קופות חולים, בנקים ושלל שירותים ובכל זאת, עבורי, משהו חסר.אולי אלו רק השנים שלא הייתי כאן שיצרו מן פער בחיבור שלי למקום ואולי יש לי תמונה של סגנון חיים אחר בראש. ועדין, בשנים הקרובות, בחרתי לגור כאן. הבחירה שלי בעיקרה רציונאלית, במטרה לחסוך ולהיעזר בהורים עד שהמשפחה החדשה שלנו תגדל מעבר ליחידת הדיור בעלת שני החדרים שלנו. יש לי הרגשה שגן יבנה תפתיע אותי וכשיגיע הרגע לעזוב, כבר אהיה מעורבת מידיי אבל אין לדעת.

 

ניסיתי להשיג את חברי כיתתי ממחזור ד' , שנת תשנ"ט ולהציג בפניהן את אותה שאלה כדיי לנסות ולראות מה דעת הרוב. האם הדור שלי שגדל כאן היה בוחר לחזור חזרה. הצלחתי לחדש קשר אם מספר חברים, אז ללא עוד דיחוי, הרשו לי להציג את הכיתה של המחנכת מרסלה, כיתה ו-2, 1999 :

 

לפני לפני

 אביתר בר דויד אברהם

מקום מגורים - גר ברמת השרון עם החברה

מצב משפחתי – רווק

סיים לימודים ב"בית צבי" ועוסק במקצוע כשחקן.

אחרי אחרי

 

"מאוד נהנתי לגדול בגן יבנה למרות שבתור מתבגר קצת התבאסתי שאנחנו גרים ב''חור'' כזה שהוא די מנותק. אבל מהיום שהוצאתי רשיון הבנתי שזאת הייתה החלטה מצויינת של הוריי. היום כשאני מגיע אני מרגיש שאני בחופשה ושהכל עוצר מלכת. חושב שאת הילדים שלי ארצה לגדל בסביבה דומה."

 

 

לפני לפני

לן סעיד לרוס

מקום מגורים – גן יבנה

מצב משפחתי – נשואה

אחרי אחרי


"נהנתי מאוד לגדול ולגור בגן יבנה ישוב מקסים ושקט קרוב למרכז ולדרום איכות חיים טובה ותושבים מקסימים. שואפת לקנות פה בית ולגדל פה את הילדים."

 

לפני לפני

יוסי בונן

מקום מגורים - גר באשקלון.

מצב משפחתי -  נשוי +1 ובקרוב מאוד השני בעזרת השם.

 עובד במשטרה

 

אחרי אחרי

"מאוד נהנתי לגדול ולגור בגן יבנה, מקום פסטורלי ושקט שקרוב למרכזה של הארץ, החינוך בעיר ברמה טובה כמובן שיש מה לשפר, התושבים בגן יבנה ברמה גבוה. מאוד הייתי רוצה לגדל את משפחתי היקרה בגן יבנה אך כמו שאתם מכירים את מחירי הדירות, אולי אוכל לקנות כאן מחסן."

 

גם הילה בנאי הייתה בכיתה ו-2 והיא עדין תושבת גן יבנה מרוצה :

"אני ממש אוהבת את גן יבנה.. אני לא מתכוונת לעזוב לשום מקום אחר במיוחד שגדלתי פה. יישוב יפה, קטן, שקט. להבדיל מעיר אין פה הרבה סיכונים.. מקום אידיאלי להקים משפחה ולגדל ילדים אין יותר טוב מזה!! מקווה שזה לא ישתנה לעיר כי מדברים על זה הרבה וחבל להרוס את המקום שגדלנו עליו..."

 

לפני לפני

קרן בריקמן

מקום מגורים –גן יבנה

מצב משפחתי-רווקה+1

עבודת בגני דובי ושריק

אחרי אחרי"לגדול בגן יבנה - מקום שקט עם בית גדול והרבה חברות שגרו קרוב אליי.
ונהנית גם עכשיו עם הבת שלי, שנהנית מאוכלוסיה איכותית ומקום שכיף לגדול בו."

 

 

לפני לפני

אמיר בן ניסן

מקום מגורים - גר בגן יבנה אצל הורי החברה

מצב משפחתי - רווק

בעל מוסך מוכר ביישוב

 

 

אחרי אחרי

"מאוד נהנתי לגור בגן יבנה באווירה של היישוב. אהבתי את השקט. הייתי מאוד מרוצה.

הייתי רוצה לגדל כאן את ילדי אך עם יוקר הדירות לא יאפשר, אעבור למושב אחר דרומה מכאן."

 

 

כמה מחברי הכיתה עברו בשלב כזה או אחר למגורים בחו"ל ביניהם :

לפני לפני

רון שבירו

מקום מגורים - לוס אנג'לס

מצב משפחתי - רווק

 

 

אחרי אחרי

 

"נהנתי מאוד לגדול בגן יבנה בעיקר בגלל העובדה שגן יבנה בנויה מרחובות הולנדים והיא במרחק נסיעה קצר מהעיר אשדוד. אני בקשר עם הרבה חברים מהתיכון והיסודי"

 

 

משיחות נוספות עם שאר חברים לכיתה ובכלל, עולה כי הרב הגדול נהנה מאוד לגדול כאן ובהחלט היה שוקל לבחור בגן יבנה כמקום המגורים שלו. אם זאת, ישנם כמה נקודות שמקשות על אותו הנוער לחזור לכאן.

 

יוקר הדירות – מאחר וגן יבנה אכן מספקת רמת חיים גבוהה במיקום יחסית מרכזי, מחירי הדירות כאן גבוהים, דבר המקשה על זוג צעיר לקנות חלקה קטנה משלהם ורק זוגות שמוכנים לשכור או שיכולים להיעזר בהורים כפתרון מגורים או בעזרה כספית, יכולים להרשות לעצמם לגור כאן.

 

עיר או יישוב - הנושא השני הוא נושא חם, השאלה מה יהיה עתידה של גן-יבנה. רוב הצעירים שרוצים לחזור לכאן, רוצים לחזור לגן יבנה שהכירו. לא בטוח שירצו לחזור לגן-יבנה החדשה, במידה ואכן תעבור שינוי ותקבל מעמד של עיר.

 

וישנה סוגיה אחרונה, זאת שלטעמי אני נמנית יחד איתה,

(תדמית) החינוך ביישוב - בין אם קיימת בעיה אמיתית או לא, העובדה היא שמתוך השכבה שלי שמנתה כ-79 תלמידים, עשרה עברו ללמוד בבית ספר אחר באשדוד יחד איתי ואני משוכנעת כי היו עוד תלמידים שעברו לבתי ספר שונים באזור, מחוץ לגן-יבנה.

אם זו רק תדמית שגוייה או עובדה בשטח, אי אפשר להכחיש את העובדה שישנם הורים רבים שחשים שרמת החינוך בבתי הספר אינה עומדת בקנה אחד עם מקומות אחרים. כשזוג מחליט היכן יגדל את ילדיו, הרמה של בתי הספר בסביבה מקבלת מעמד חשוב בקבלת ההחלטה.

 

ובכל זאת, נעים לדעת שילדי גן-יבנה נהנו לגדול בה ועוד יותר נעים להיזכר...

 

כאן כתבתכם,

תמר גנס, ו-2, בית ספר מכבים.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה