ההפגנה שהפכה למרדף אחר תשובות- 'עוצרים את העיר'

$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('03d73526-a6fa-4c5d-a020-a6f853acbda3','/dyncontent/2024/3/21/79c4fc7d-daf2-4d30-9381-e64313eaf03f.gif',17653,'די אוון אייטם כתבה ',525,78,true,26322,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('03d73526-a6fa-4c5d-a020-a6f853acbda3','/dyncontent/2024/5/13/04664638-cd72-45fa-b246-8d06d899fed0.jpg',17880,'מכללה למנהל אייטם כתבה ',525,78,true,26322,'Image','');},15]]);})

בחמישי האחרון (24.12) התקיימה הפגנה נוספת של קבוצת 'עוצרים את העיר' מול בניין המועצה. להזכירכם,

בחמישי האחרון (24.12) התקיימה הפגנה נוספת של קבוצת 'עוצרים את העיר' מול בניין המועצה. להזכירכם, קבוצת 'עוצרים את העיר' הינה קבוצה מאוחדת של תושבים אשר מתנגדת להיותה של גן יבנה עיר, ומתעקשת על שמירת צביונה הכפרי. לטענתם, המהלך נעשה ללא תמיכת התושבים ובניגוד מלא לרצון רובם. לאחר שחילקו פליירים, הפגינו מול לשכת שר הפנים וגם מול בניין המועצה- הם עושים זאת שוב.

 

בעוד בפעם שעברה בוטלה הישיבה, הפעם- התקיימה. הישיבה הייתה ישיבת בזק של 20 דקות בלבד בעוד הנושא בו דנו הוא מהותי לחלוטין- קביעת הגבולות של היישוב ודיון בנושא התשתיות. בתוך בניין המועצה, כך נמסר מגורמים שנכחו בישיבה- שמעו כל מילה מהמחאה שהתנהלה בחוץ. כל חברי המועצה נכנסו מהדלת האחורית של המועצה וגם יצאו ממנה.

 

 צילום: אפי שאול צילום: אפי שאול

 

 

 

כשהסתיימה הישיבה, התחיל 'הדיון האמיתי' דווקא מחוץ לבניין המועצה.

 

ראשית, על ישיבות המועצה להיות פתוחות לציבור. לאנשי היישוב יש את האפשרות להיכנס לישיבות המועצה במידה ויירצו בכך. צביקה שוורץ, תושב גן יבנה- ביקש להיכנס אך נתקל בסירוב. לדברי הנוכחים, ראש המועצה הורה שלא להכניסו לישיבות. כשהתעקש במשך דקות ארוכות, נכנס ללשכה ודיבר עם מזכירתו של הראש- זו טענה כי ראש המועצה מוכן להכניס את שוורץ לישיבה בתנאי שייתנצל בפניו. שכן, זוהי עבירה על החוק. בטח ובטח העובדה שההוראה ניתנה ספציפית כלפי שוורץ, ומותנית בהתנצלות.

 

כשנגמרה הישיבה- יצאו חברי המועצה במהירות שיא מהבניין אל עבר מכוניתם, על מנת שלא להיתקל במפגינים.

 

ראש המועצה, דרור אהרון, יצא במהירות מהבניין היישר לרכבו, שלא לומר- חמק. חיים שוחמי, תושב היישוב חיכה ליד רכבו. בעבר, נפגש שוחמי עם ראש המועצה וסיפר את שעל ליבו. בתור עצמאי, הדגיש במיוחד את נושא הארנונה לעסקים קטנים לעומת עסקים הפועלים מהבית. לדעתו, לא הגיונית העובדה שעסקים קטנים ביישוב משלמים ארנונה די גבוהה בעוד עסקים קטנים הפועלים מהבית לא משלמים אותה כלל. ישנה אופציה לאפשר עסקים קטנים מהבית אך גם במקרה הזה, על הארנונה להיגבות באופן מסויים.

 

ראש המועצה החל לנסוע אחורה אך כמה מחברי הקבוצה עמדו במקום. לפתע, יצא אהרון מרכבו והטיח אמרות, אשר לדברי הנוכחים במקום התבטאו כצרחות וצעקות, על כך ששוחמי מנסה להרוס את גן יבנה ואת הכלכלה של העסקים הקטנים ביישוב. למרות שרצה לשאול לגבי נושא העיר, ראש המועצה החל במעין תקיפה בנושא אחר לחלוטין.

 

בפוסט שפרסם שוחמי, הסביר שלפני הבחירות נפגש עם דרור אהרון, לאחר שזה ביקש רבות- וסיפר לו מספר דברים שמפריעים לו בנוגע לתפקודו כראש היישוב. הנושאים שעלו הינם עסקים בבתים, רחובות לא מטופחים והעובדה שהוא ואנשי המועצה כמעט ולא יוצאים מתחומי המשרד. ראש המועצה רשם זאת, הבטיח לטפל וטען כי "יש בזה משהו". כשנבחר לרשות, חזר שוחמי למשרדו לשיחה והזכיר לו את המפגש ההוא בביתו, טען שזה הזמן לעבוד והזכיר לו לבדוק האם העסק הבלתי חוקי שעובד מתוך בית מגורים, משלם את הארנונה. ראש המועצה טען כי ייבדוק אם נעשה שינוי ייעוד. מאז- דבר לא נעשה בעניין.

 

אירוע נוסף שצרם ופגע מאוד בהרבה מהנוכחים בהפגנה, היה מה שאירע עם יהודית מורגנבסר. מדובר בתושבת גן יבנה שניסתה גם היא לדבר עם ראש המועצה. מורגנבסר הינה אישה נכה אשר מתניידת בעזרת כיסא גלגלים, פעילה בקבוצת 'עוצרים את העיר' המגיעה לכל ההפגנות. כשהגיחה לכיוון דרור ושאלה אותו מדוע הוא מתעלם מהם, ולא מתייחס או שואל לדעת התושבים- עקף אותה ואפילו לא הסתכל לכיוונה.

 

 

 

נלכד ברשת

 

 

סביון יניב, ממלא מקומות של ראש המועצה, בניגוד לדרור אהרון- נתקל במפגינים. בסרטון שפרסמה מירב לבנון, מצולם סביון בזמן שתושבי גן יבנה שואלים אותו שאלות שמנסים הם להעביר לגורמי המועצה כבר חודשים ארוכים- ללא הצלחה.

 

יש לציין כי בקשה לתגובה בנושא תחקיר הענק שנעשה לגבי הפיכתה של גן יבנה לעיר נשלח לדוברת המועצה, מרסל הדר, לפני יותר מחודש. אף על פי שלא שלחה תגובה לתחקיר, טרחה הדוברת לשלוח בו בזמן כתבות חיוביות על המועצה, על מנת שייתפרסמו באתרנו.

 

בחזרה להפגנה. בתחילה, שואלים התושבים את סביון אם הוא לא מייצג אותם. זה החזיר בשלילה וטען שבעניין הזה הוא מייצג את אלה שבעד. כשטענו התושבים- "יש אנשים שבחרו בדרור והוא אמר שהוא לא יהפוך אותנו לעיר", טען סביון כי מעולם לא הובטח דבר כזה וכי הפיכתה של גן יבנה לעיר, לא תשפיע על הצביון הכפרי.

 

זהו צילום מסך מתוך מצע הבחירות של ראש המועצה, דרור אהרון- בבחירות האחרונות:

 

 

 

 

 

לאחר מכן, טוען סביון כי מדובר בהחלטה של המדינה וכי לא ניתן לשנות אותה. התושבים טוענים בפניו כי כן ניתן להיאבק בהחלטותיה וכי זוהי מטרתם- אך סביון חוזר ומצהיר שוב שאלו הן החלטותיה של המדינה וכי אין דבר לעשות בנידון.

 

אלו צילומי מסך מתוך המסמכים והפרוטוקולים של הוועדות השונות, כפי שפורסמו בתחקיר הענק באתרנו:

 

 

 

1937054_10208240435715291_5270706871776801394_n

 

 

חברי ההפגנה המשיכו וביקשו מסביון פגישה בה יוכלו להביע את דעתם. אחת מהמפגינות אף אמרה- "אני מצביעה שלך, מותר לי לבקש להיפגש איתך ?" וסביון ענה בתגובה- "מה זה קשור ?". החברים המשיכו ושאלו מדוע המועצה מסרבת להיפגש עם 'קבוצת עוצרים את העיר'. בהפתעה מוחלטת, שאל ממלא מקומו של הראש מהי הקבוצה. כאשר התושבים הסבירו לו שהחתימו כבר 4,500 תושבים על העצומה וביקשו שוב פגישה, טען- "בתור מה ? אתה לא מייצג אף אחד".

 

כשהסבירו לסביון שעל העצומה חתמו אלפי אנשים שאכפת להם מגן יבנה, והוא טען שגם לו אכפת- טענה אחת התושבות כי גם לה אכפת אבל שלא באותה הדרך. בתגובה, סביון ענה- "בסדר, אז את לא מסכימה". כשטענו התושבים שיש לערוך משאל בנושא, החזיר בפליאה סביון- "איזה ערך חוקי יש למשאל ?".

 

יש לציין כי בזמן חג החנוכה, קיימה המועצה סקר טלפוני בנוגע לאירועים על מנת לבחון כיצד התושבים יגיבו לעניין. מדוע למועצה היכולת לבצע סקר כשמדובר באירועי חנוכה, אך לא כשהנושא הוא קריטי ומשנה חיים עבור עשרות אלפי תושבים ?

 

 

[video width="224" height="400" mp4="/dyncontent/t_post/wp/12429677_1011565152223624_891331702_n.mp4"]

 

 

 

"אני עומד כאן ומסתכל לך בעיינים ואומר שאני חושב שנכון להפוך לעיר", טען סביון בפני שוחמי. בתגובה, שאל אותו- "למה אתה לא מסתכל ושואל את התושבים?". בתגובה אמר סביון- "אני מסתכל על התושבים... אני מסתכל עלייך, אני יודע שאתה נגד. אני מסתכל על אחרים, אני יודע מה הם חושבים".

 

כשחברי 'עוצרים את העיר' שאלו האם צריכה להיות ישיבת מועצה בנושא, סביון הניד ראשו לשלילה ושאל האם הוא מכיר את פקודת העיריות. "בפקודה העיריות כתוב כלהלן", מדקלם סביון- "ראה לנכון שר הפנים כי יקים וועדת חקירה". כאשר התושבים טענו כי זוהי לא הפקודה המלאה, טען כי זה מה שעלה לזכרונו.

 

להלן פקודת העיריות המלאה (תיקון מספר 47) שנת תשנ"ג- 1993:
3.  (א) ראה השר כי רצוי הוא שתושבי אזור פלוני- בין שהוא כולו או מקצתו בתחומה של עיריה ובין אם לאו- יהיו עיריה, אם משום שזו משאלתם של רוב תושבי אותו אזור ואם מסיבה אחרת, רשאי הוא לצוות על עריכת חקירה בדבר אותו אזור ובמשאלותיהם של תושביו, על ידי ועדה שלפחות אחד מחבריה איננו עובד המדינה ולאחר עיון בתסקיר של ועדת החקירה רשאי הוא, לפי שיקול דעתו, להכריז שתושבי אותו אזור יהיו עיריה.

 

 

לאחר שהחברים הטיחו בסביון אמרות כגון- "אני משלם מיסים והכסף הזה הולך אלייך. האוכל שאתה אוכל, נקנה מהכסף שלי. המכנס הזה- נקנה מהכסף שלי", סביון פשוט הלך מהמקום מבלי להתייחס לחברי ההפגנה.

 

חברי ההפגנה המשיכו והלהיטו את העניינים בנאומי הלהטה שונים שנעשו במערכות ההגברה. אלי אלוש, תושב גן יבנה ופעיל חברתי, נאם את נאום ''ממה אתה מפחד ?' בו טען כי מול התושבים ומשרד הפנים מוצגות עובדות אשר מופרכות לחלוטין בישיבות המועצה. אלוש שאל את ראש המועצה- "האם דרור של התושבים הוא דרור של משרד הפנים?", והאם הוא דו פרצופי.

 

בישיבה עצמה, דנו חברי המועצה בנושא קביעת הגבולות של גן יבנה ובנושא התשתיות של היישוב. מגורמים פנימיים, שנכחו בישיבה עצמה, נמסר לנו כי במהלך הישיבה נטען שוב ושוב על ידי ראש המועצה, דרור אהרון, כי התשתיות שקיימות לגן יבנה אינן מספקות. לטענתם, המשיך הראש לטעון ולרטון בנושא. בניגוד מוחלט לכך, כשהציג את הדו''ח למשרד הפנים והסביר על גן יבנה, הציג אותה כמיוצבת כלכלית ומוכנה מבחינת תשתיות למהפך לעיר.

 

 

 

 

ניתן לומר שההפגנה, והמגע הרגעי והקצר מאוד בין חברי קבוצת  'עוצרים את העיר' לחברי המועצה, הוכיח את המתח השורר ביניהם. האם גן יבנה תהפוך לעיר למרות חוסר רצונם של התושבים ? האם גורמי המועצה ימשיכו באי- ההתייחסות לנושא ?

 

הישארו מעודכנים.

---------------------

יש לכם סקופ? מצאתם טעות בכתבה? לחצו כאן להתחיל איתנו צ'אט בוואטספ 

--------------------

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים שמגיעים לידינו. אם זיהיתם באתר צילום בו אתם בעלי זכויות יוצרים, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול משימוש בו, באמצעות הקישור כאן 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה