לא הכל זורם – ראיון עם מנכ"ל תאגיד המים "מי יבנה"
קובי נעים עונה על כל השאלות הקשות שמטיחים בו התושבים, ומסביר למה דרור אהרון רוצה לפרק את התאגיד שהוא מנהל

אין ספק שאחד הנושאים היותר בוערים בישובנו, ואחד הפצעים היותר כואבים זה חשבון המים. תושבים רבים טוענים שהם סובלים מחיובים גבוהים, תקלות חוזרנות ונשנות כגון הפסקות ארוכות,  ולמי שרוצה פירוט נוסף , יוכל לקרוא את הטור שאמיר ברדה כתב לאתרנו ודן בכל הבעיות בהרחבה. – לכתבה לחץ כאן.

קובי נעים, בן 47 גרוש +5 , עם רזומה מרשים של תואר שני בהנדסה בתכנון ערים מהטכניון, וביצע מגוון של תפקידי ניהול ביניהם ס.מהנדס העיר יבנה ומנכ"ל החברה הכלכלית אשקלון, מתראיין לראשונה לגן יבנט :


  ערב טוב קובי, מה שלומך?
"ברוך ה'."  

ממתי תאגיד המים שאתה בראשותו נותן את שירותיו לגן יבנה?
"מה1.7.10 "

  אני מניח שיוצא לך להיתקל בביקורת הרבות  שנשמעות על התאגיד אותו אתה מנהל, אם בקבוצות הפייסבוק השונות , ואם בפורומים כאלה ואחרים.
"אני מכיר את התופעה, אבל הטענות הם בעיקר כנגד המחיר של המים. אם יש טענות לגבי השירותים אז הן בשוליים, אני חושב שהשירות שלנו טוב." 

יש גם לא מעט טענות על השירות שאתם מספקים
"אני לא כל כך ראיתי טענות על שירות... אנחנו פשוט לא מוותרים במידה ומישהו חייב תשלום על מים. לדוגמה במקרה במצב בו אנו מנתקים , או למשל אם למישהו יש נזילה ומקבל חיוב גבוה . בכל זאת למי שיש לו נזילה , משלם, כי זה עדיין מים שעברו בצינור , וזה עדיין כסף שאני שילמתי ל"מקורות". יש מה שנקרא "תעריף נזילה" , ואנחנו לא מקשים ומזכים בניגוד להרבה תאגידים אחרים ובאמת עם יד מאוד קלה על ההדק."  

אני מכיר כמה שיחלקו עליך בנושא, אך נתקדם, מה לגבי התעריפים הגבוהים ?
"תראה פעם המים היו מסובסדים על ידי המדינה, היום לא. בעבר לא הייתה התפלת מים. אין מה לעשות, התפלה עולה כסף, והתפלה עולה כסף גם אם תקנה את המים וגם אם לא. אני לא יודע אם אתה מכיר, אך מועצת ראשות המים העלתה את המחיר, היום המחיר של קנייה מ"מקורות"  הוא עצום ,  אנחנו קונים 5.5 ש"ח לקוב (הערה : קוב מים = 1000 ליטר)."

  מי בסופו של דבר קובע את המחיר?
"מועצת ראשות המים כמובן, אנחנו בטוח לא אלו שקובעים את המחיר. הם קובעים תעריפי נזילה , תעריפי מכירה ותעריפי קניה וכו', אני לא יכול לקבוע שום דבר."  

אז אם השירות שלכם כל-כך טוב, אתם עם יד קלה על ההדק בנוגע לזיכויים והתעריף בכלל נקבע על ידכם, למה דרור אהרון, ראש המועצה , פועל לכך שלא תיתנו את שירותכם?
"המטרה של דרור אהרון הוא לא להפוך את כל האיזור הזה לתאגיד אחד גדול ולצרף אותו לאשדוד. תראה, תאגיד יהיה בכל מקרה, השאלה מי ינהל אותו, כרגע המצב שאני עובד מול דרור באופן ישיר ויש לו שליטה רבה בכל מה שקורה. במידה וגן יבנה תעבור לתאגיד גדול יותר, שליטתו תהיה אפסית. "  

אז למה דרור הולך לכנסת למחות ? למה הוא התבטא כנגד התאגיד וטוען שצריך לפרקו? בשביל הצילום?  בשביל שירשם בפרוטקול שהוא נגד כדי לקבל את אהדת הציבור?
"לגבי מה שהוא עשה ולמה הוא עשה אני מעדיף שתשאל אותו..."  

אין בעיה, אשאל גם אותו, אך כרגע אני בראיון איתך, ואשמח לשמוע את תוגבתך לכך. אתה אומר שכרגע אין לו אינטרס שזה יהיה במקום אחר, כי אצלכם הוא מקבל יחס אישי "ויש לו שליטה רבה" לדבריך, אז למה המחאה הזאת?
"האינטרס שלו הוא כזה : או שזה יהיה של הרשות לבד, או שישאר כמו שזה. להעביר את זה שיהיה בשליטת יובלים אשדוד לדוגמה, זה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות , במיוחד לעיר יחסית קטנה כמו גן יבנה. תראה אנחנו שיפרנו את השירות , זה טוב לגן יבנה שנמשיך להיות פה, אנחנו קיבלנו עשרות תודות מאנשים."  

קובי , שאלה ברמה הכללית , מה הרעיון  להקים בכלל תאגידי מים?, הרי אתה מנכ"ל בשכר, לכל תאגיד יש מנכ"ל בשכר משל עצמו עובדים וכו', למה אנחנו צריכים, התושבים, לממן זאת?
"בוא נעשה סדר , בגן יבנה יש לי עובדת אחת ושלושה עובדים ביבנה , אין לנו לשכות מפוארות כמו שנוהגים לתאר,  אנחנו חיים בצימצום רב. אנחנו בדיוק אותו מספר עובדי גבייה שהיו במועצה, ולי יש עוד עובדת אחת בגן יבנה , אז בוא לא ניסחף עם ביטויים כמו "מנכל". תאמין לי שאני מנכ"ל גם לפני ובע"ה גם אחרי, אנחנו לא מחזיקים עם מרצדס ושולחן מהגוני , אני בעל מקצוע, אני מהנדס אזרחי ואנחנו עובדים קשה בשביל הפרנסה שלנו.  לדוגמה דבר שאינו קרה בעבר - היום אנחנו צריכים להחליף באופן יזום גם צנרות, אלפי מטרים  של צנרות ,פעם זה לא היה, עם כל הכבוד."  

עוד משהו שפעם לא היה , זה שהמועצה צריכה לשלם את המע"מ, בעבר היא לא שילמה.
"נכון, אבל בעבר היא לא הייתה מקבלת ארנונה מהמתקנים שלה, היום אני משלם חצי מיליון שקל בשנה, אז זה מתקזז."  

אז תסביר לי קובי, אחרי כל מה שאתה אומר כאן, למה כולם לא אוהבים אתכם? לא זכור לי כזה קונצזוס לגבי משהו הרבה זמן, תראה אני עובר פה בטוקבקים , בפוסטים בפייסבוק, שום ביקורת מחמיאה.
"אני לא יכול להיות אחראי לטוקבקים"  

אז מה זה ? יחסי ציבור לא טובים? אולי באמת השירות שלכם לא טוב?
"לשאלה הזאת עונה נעים תוך שהוא תולה את האשמה באי סיבסוד מחירי המים כבעבר, ובכך שהתאגיד נכנס שלא באשמתו לתקופה שבה מחירי המים המוכתבים  הועלו בצורה ניכרת . "שהעלו את מחיר החשמל מישהו דיבר?, זה המדינה הרי העלתה , אין מה לעשות הצרכן לא אוהב לשלם יותר וזה טבעי שיבואו בטענות"  

נחזור לנושא העובדים, אני מבין שיש ביבנה שלושה עובדים ובגן יבנה עובדת אחת , בגן יבנה יש 24 אלף תושבים וביבנה של 35 אלף תושבים,  לא ראוי להוסיף עובדים נוספים לצורך שיפור השירות וזמינותו?
"תראה, ביבנה יש לי מהנדס,  אני לא יכול לחלק אותו לשניים."    

אני מדבר אך ורק על נותני השירות לאזרחים
"אעשה סדר בגן יבנה יש לי שתי עובדות, וביבנה שלושה עובדות  ומנהלת . המנהלת נותנת שירות לשתי הערים. אין שירות פחות לתושבי גן יבנה, תמיד יש שתי עובדות בגן יבנה."  

ושתי עובדות זה מספיק לטפל בכל הפניות? האם יש צורך להגדיל את מצבת כוח האדם כדי לתת שירות טוב ומהיר יותר?
"יש עומס ב14 ימים של השובר עומס , כן,  אך לאחר מכן אין שום עומס."  

קובי איך לדעתך תוכלו לשפר  את יחס התושבים אליכם?
"תראה אני לא עוסק ביחסי ציבור, אני מעדיף לעשות מאשר לדבר, אנחנו מפתחים יותר מהר מכל מקום אחר, אם יש שכונה חדשה אנחנו ישר שמים את המערכות שלנו, אנחנו נותנים  שירות מבחינת מוקד עירוני ,תוך שעה עד שעתיים מחזירים מצב לקדומתו. אני לא יודע אם אתה יודע לפני חודש היה בעיה למקורות ואנחנו סיפקנו יום שלם לגן יבנה ויבנה בלי אספקה של מקורות, בלי שאף אחד ידע"  

בעודנו מדברים, אני רואה בפייסבוק על משתמש שטוען שאין מים ברחוב יצחק רבין, אני מפנה את קובי לבעיה- "תראה כרגע אני לא יודע להגיד לך למה אין מים שם, אני לא יודע הכל און-ליין, כל מקום שאין בו מים, יש לנו מוקד עירוני שעובד מול המהנדסים , והקבלנים שכל פעם שהם מקבלים הודעה הם באים לתקן מיד."  


אחלה קובי, אז לא אמשיך לבזבז את זמנך , יש תקלה ביצחק רבין שצריך לפתור, תודה על זמנך שיהיה המשך ערב מעולה
"תודה רבה, ערב טוב."

 Kobe_naim

 תגובות: 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה