7 דברים שלא ידעתם על תואר שני בחינוךלימודים לקראת תואר שני בתחום החינוך מוצעים על ידי מכללות בכל רחבי הארץ ומיועדים למורים וגננות שרכשו ניסיון בעבודה מעשית. מטרת הלימודים היא להעמיק את ההרחבה של הנושא כדי לאפשר קידום מקצועי, והם גם מבטיחים שדרוג משמעותי בשכר. קבלו את כל הפרטים ועוד כמה עובדות שבטח לא ידעתם

 

לימודי תואר שני בחינוך מבוקשים כיום על ידי גברים ונשים בכל רחבי הארץ. הלימודים מסוג M.Ed מוצעים על ידי מכללות לחינוך, אוניברסיטאות ומוסדות המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה. בעזרת הלימודים ניתן להיחשף לשורה ארוכה של נושאים חדשים ולקיים קשר קרוב בין הפרקטיקה והתיאוריות בתחום החינוך.

עם זאת, יש הרבה דברים שאתם עדיין לא יודעים על תואר שני בחינוך והנה כמה מהם:

1. מורה בעל תואר שני משתכר 105% יותר ממורה בעל תואר ראשון

קודם כל, חשוב להבין את המניע לתואר שני בקרב מורים עם תואר ראשון בחינוך. לפי נתונים שפורסמו על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, מורה בעל תואר שני משתכר נכון לשנת 2015 105% יותר ממשכורתו של מורה בעל תואר ראשון. לצורך השוואה, שכרו של מורה בעל תואר שלישי הוא רק 5% יותר ממורה בעל תואר שני.

חשוב לציין שהנתונים רלוונטיים למורים שעברו את רפורמת "אופק חדש" בגני הילדים, בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. הרפורמה מיושמת בהדרגה מאז מרץ 2008 ומטרותיה הן בין היתר לחזק את מעמדם של המורים ולהעלות את שכרם. עוד לפי הרפורמה, שכרו של מורה מתחיל עם תואר ראשון לא יפחת מ-5,300 ש"ח בחודש וניתנת תוספת שכר שנתית של 1%-2% עד לותק של 36 שנים.

2. הביקוש לתואר שני נמצא במגמת עלייה

הביקוש לתואר שני בתחום החינוך עלה בשנים האחרונות בגלל מספר סיבות. ראשית, יש יותר מורים שרוצים לנצל את התואר הראשון והניסיון שצברו על מנת להשיג קידום באמצעות התואר השני ולפתוח לעצמם אפשרויות תעסוקה חדשות. שנית, לא מעט סטודנטים שעברו הסבה להוראה ממקצועות אחרים משתמשים בתואר השני כדי להשתלב בענף במהירות וביעילות.

3. בחלק מהמסלולים קיימת אפשרות לתזה

כדאי לדעת שבמסגרת התואר השני קיימים מסלולים עם אפשרות לכתיבת תזה. מגוון תכניות הלימוד רחב מכפי שנהוג לחשוב, בעיקר לאור העובדה שהם נלמדים במוסדות שונים ברחבי הארץ. ניתן למשל לבחור בתכנית בחינוך לשוני, תכנית בהוראה ולמידה, תכנית לחינוך מוזיקלי, תכנית לגיל הרך ועוד. בחירת התמחות ובחירה בין מסלולים עם או בלי תזה משפיעות באופן ישיר על הקריירה של המורה לעתיד.

4. היקף לימודי התואר השני מצומצם יותר מהתואר הראשון

החשש מפני היקף לימודים רב בתואר השני מתפוגג בסקירה של תכניות הלימוד. באופן עקרוני, היקף הלימודים בתואר השני מצומצם יותר מהתואר הראשון בעיקר בגלל שאין צורך בחזרה על פרקי המבואות. הלימודים נפרדים בדרך כלל לאורך שנתיים עד ארבע שנים והם מתקיימים 1-4 ימים בשבוע.

מכסת השעות נעה סביב 36-70 שעות סמסטריאליות, בהתאם לבחירת התמחות ונושאי הלימוד. ההבדלים העיקריים הם בין מסלולי הלימוד השונים והמגוונים של המכללות והאוניברסיטאות. כל מוסד אקדמי שמפוקח על ידי המועצה להשכלה גבוהה מכתיב היקף שונה וניתן לברר זאת מראש.

5. שכר הלימוד גבוה יותר מהתואר הראשון – אבל יש הרבה מלגות

עוד משהו שכדאי לדעת הוא שלמרות שהיקף הלימודים כאמור מצומצם, שכר הלימוד של התואר השני דווקא גבוה יותר מהתואר הראשון. במוסדות לימוד שבהם גובים שכר לימוד אוניברסיטאי יעלה התואר כ-12,000 ש"ח בשנה, בעוד במוסדות פרטיים הוא עשוי לזנק ל-20-30 אלף ש"ח. מנגד, יש גם היצע לא מבוטל של מלגות.

ההיצע הרחב של המלגות עוזר לממן את שכר הלימוד ואטרקטיבי עבור מורים בגילאים שונים. כך לדוגמא מוענקות מלגות על ידי המוסד עצמו, מלגות על בסיס סוציו-אקונומי ומלגות לנרשמים מוקדם. גם מלגות חונכות ומלגות השתתפות בפרויקטים חברתיים מקלות על העומס ויש מלגות לפי מוצא והשתייכות עתידית. כל מה שצריך לעשות הוא לפגוש את נציגי המוסד האקדמי שבו מתכננים ללמוד ולברר על המלגות הרלוונטיות.

6. אפשרויות תעסוקה מפתיעות

רוב המורים שמתעניינים בלימודי תואר שני עושים זאת על מנת להשיג קידום בבית הספר או במוסד שבו הם כבר מלמדים. בפועל יש עוד אפשרויות תעסוקה רבות שכדאי להכיר. לאחר הלימודים ניתן לחזור למערכת החינוך בתפקידי מפתח, לנהל בתי ספר, להעריך תכני לימוד בפיקוח האזורי, להגיש מועמדות כיועצים חינוכיים או להיות מועסקים כמטפלים במערכת החינוך המיוחד.

מי שבוחר במסלול לימודים לתואר שני עם תזה יכול להמשיך ללימודי דוקטורט, לעסוק במחקר ופיתוח מטעם האקדמיה ולהציע דרכים וגישות חדשות לחינוך עבור משרד החינוך והגורמים הרלוונטיים. התנאי היחיד הוא לעבור את לימודי התואר השני בהצלחה, לעמוד בבחינות ההסמכה ובדרישות ולעשות זאת במוסד שמוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

7. תנאי הקבלה משתנים בין המוסדות

הדבר האחרון שצריך לדעת לפני שרצים להירשם לתואר שני הוא שתנאי הקבלה משתנים בין המוסדות לחינוך. הקריטריונים העיקריים לקבלת תואר שני הם סיום לימודי תואר ראשון בהצלחה, עמידה בתנאי סף של ממוצע ציונים מסוים, קבלת פטור במבחן אנגלית, ציון עובר בסטטיסטיקה והשלמות בתחומי המחקר הכמותי והאיכותי או בתחומים אחרים שנקבעים על ידי מוסד הלימודים.

כמובן שקיימים גם מוסדות לימוד בהם אפשר להתחיל ללמוד לתואר שני רק לאחר הצגת המלצות וראיון אישי. הקריטריונים עשויים להופיע רק בחלק ממוסדות הלימוד ויש מוסדות שמוסיפים עליהם קריטריונים חדשים, אך ניתן לדעת עליהם מראש. בירור לגבי תנאי הקבלה ימנע עוגמת נפש ויעזור בסינון בין מוסדות לימוד.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה