פיילוט ניסיוני: הקראת פסקי דין בבתי המשפט בשידור ישיר

$(function(){setImageBanner('2956d5f5-62d2-47d4-8bcf-24b5f4098731','/dyncontent/2023/9/21/d008df60-2e17-4060-b329-2a060df9209b.jpg',16998,'הופה אייטם כתבה ',525,78,false,50323,'Image','');})

נשיאי בתי המשפט ברחבי הארץ קיבלו את הצעתה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, לקיים פיילוט שבמסגרתו ישודרו בשידור ישיר הקראות של פסקי דין והחלטות בבתי משפט השלום והמחוזי. הצעה זו נועדה לתרום להגברת השקיפות ברשות השופטת ומצטרפת לפיילוט השידורים הישירים מבית המשפט העליון; פרסום המענים לבקשות חופש המידע באתר הרשות השופטת; ופרסום תקצירים של פסקי דין

נשיאת בית המשפט העליון - כבוד השופטת אסתר חיות

על פי ההצעה שהתקבלה, במהלך שנת 2022 ישודרו בשידור ישיר שלושה שימועים של פסקי דין נבחרים בכל אחד מששת מחוזות השיפוט (סה"כ 18). השידור יבוצע בהתאם להחלטה שיפוטית שתינתן על ידי השופט או הרכב השופטים הדן בתיק ובכפוף להסכמת הצדדים. המותב יקבע את מועדי תחילת וסיום השידור. השידור יבוצע באמצעות ערוץ השידור של הרשות השופטת בלבד, אשר נרכש במסגרת הפרוייקט הניסיוני לשידור ישיר של דיונים נבחרים של בית המשפט העליון, המאפשר הפצת השידור לגורמים חיצוניים למערכת, לאתר הרשות השופטת וברשתות החברתיות. השידור הישיר יוגבל לצילום השופטים, אלא אם כן בית המשפט יורה אחרת.

ההצעה לשידורים אלה מבוססת, בין היתר, על מסקנות צוות "פומביות הדיון בעידן הטכנולוגי" אשר מסר את מסקנותיו לנשיאת בית המשפט העליון ביולי 2021. הצוות, בראשות נשיא בתי המשפט השלום במחוז תל אביב-יפו, השופט צחי עוזיאל, מונה על ידי מנהל בתי המשפט, השופט יגאל מרזל, לצורך בחינה מחודשת של היבטים בפומביות הדיון על רקע ההתפתחויות הטכנולוגיות ובפרט בהינתן המגבלות אשר הוטלו על ידי מגיפת הקורונה. הצוות בחן, בין היתר, את הסוגיה של שימוש באמצעים טכנולוגיים חלף נוכחות פיזית והגיע למסקנה כי "עקרון פומביות הדיון במובנו הרחב משמיע לנו כי יש צורך בהנגשה רחבה יותר של ההליכים המשפטיים לציבור ". הצוות המליץ על "שידור ישיר של הקראות של פסקי דין והחלטות בכל הערכאות בהליכים המעוררים עניין ציבורי".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות: "הרשות השופטת בוחנת כל העת דרכים להתעדכן ולהתחדש על מנת לתת שירות יעיל, נגיש ושקוף לציבור. כך, פתחנו לציבור את דיוני בית המשפט העליון באמצעות פיילוט השידורים הישירים, אנו מובילים מהפכת דיגיטציה ברשות השופטת ומקדמים פרויקט פרסום תקצירים של פסקי דין בשפה נגישה. התפרצות נגיף הקורונה, חרף הקשיים והחסרונות הברורים שגרמה, עוררה חשיבה ברוכה באשר לפעילות שיש בה לתרום לייעול השירות והנגשתו לציבור בשקיפות. זהו היעד המרכזי שקבענו לעצמנו במסגרת תוכנית העבודה הרב שנתית של הרשות השופטת לחמש השנים הקרובות, אנו נמשיך לקדם הצעות נוספות שייעודן שיפור השירות לאזרח והנגשת המערכת לציבור".

---------------------

יש לכם סקופ? מצאתם טעות בכתבה? לחצו כאן להתחיל איתנו צ'אט בוואטספ 

--------------------

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים שמגיעים לידינו. אם זיהיתם באתר צילום בו אתם בעלי זכויות יוצרים, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול משימוש בו, באמצעות הקישור כאן


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה