אפשר לחיות אחרי השתלת כבדהחל משנת 1994 מבוצעות בישראל השתלות כבד מתורם חי ומאז בכל שנה מבוצעות מספר השתלות בודדות. בארה"ב מבוצעות מדי שנה 5,000 השתלות מסוג זה, בזכות זמינות גבוהה יותר של האיברים.

pexels

הסיבות להשתלה הן מגוונות, החל מפגיעה בכבד בעקבות אלכוהול, מחלות, דלקות, זיהומים נגיפיים או פגיעה באיבר כתוצאה מחבלה מכוונת של אדם אחר. בקרב ילדים הסיבה הנפוצה להשתלה היא אטרזציה (מחלה גנטית המונעת מדרכי כיס המרה להתפתח כשורה). אחוזי ההצלחה של השתלות אלה גבוהים במיוחד, בזכות העובדה כי קיימת אפשרות להשתיל כבד שלם מתורם לא־חי או חלק מהכבד מתורם חי בהתאם לדרגת מצבו הרפואי של המטופל. במאמר זה נדון בהרחבה בחיים שלאחר ההשתלה.

איך מטפלים בגוף לאחר השתלת כבד?

בתום ההשתלה המטופל מתחיל באופן מידי להשתמש באיבר החדש. אם מדובר בהשתלה מתורם חי, האיבר המושתל גדל בגופו מגודל של אונה אחת בלבד ל-90% מגודל של איבר רגיל. לאורך השנים שלאחר ההשתלה המטופל מקבל תרופות להחלשת המערכת החיסונית (אימונוסופרסנטים) כדי למנוע דחייה של השתל, ולאחר תקופת ההחלמה (הנמשכת בדרך כלל כשישה חודשים עד שנה) יכול לחזור ולהמשיך בחייו. קיים הבדל בין מטופלים שהגיעו להשתלת כבד בשל סיבות כמו שחמת או הפטיטיס B לבין סיבות נוספות. למשל, חולי הפטיטיס B מקבלים טיפול אנטי־ויראלי למניעה של חזרת המחלה.

בשבועות שלאחר ההשתלה הרופאים ממליצים לא לבצע פעולות גופניות מאומצות, כדי לתת לחיבורי הכבד החדש להגליד ולפצעים להחלים. לאחר מכן, יתכן ויומלץ על תקופת המתנה נוספת לפני נהיגה, אך המטופל כבר יכול להמשיך ללכת ברגל.

שמירה על אורח חיים בריא

מושתלי כבד רבים עובדים לאורח חיים בריא יותר לאחר ההשתלה. העובדה כי אינם יכולים לצרוך אלכוהול, והם מתחילים לבצע פעילות אירובית, להפסיק לעשן ולרכוב על אופניים כשנה לאחר ההשתלה – מסייעת לגוף להחלים ולמטופל להיות בריא לאורך זמן רב יותר.

נוסף על כך, ישנן מגוון המלצות תזונתיות שהופכות את התזונה של אותו מושתל לבריאה יותר. בדרך כלל יומלץ להתמקד במזונות מועשרים בסיבים, לצרוך חלבונים, להימנע מאכילת מאכלים עתירי שומן וכן להגדיל את כמות הירקות בארוחה. תזונה זו מאפשרת לחולים שסבלו מעודף משקל לפני הניתוח להפחית משקל ולשמור עליו לאורך זמן. בדרך כלל, מטופלים לאחר השתלה יזכו גם לטיפול נפשי, ולליווי אישי ומשפחתי לאחר תהליך ההשתלה, כדי לסייע במצבים של לחץ וחשש מדחיית השתל, תסכולים הנובעים מהרצון להמשיך לתפקד באופן מידי לאחר הניתוח או מצב של אופוריה שאינו קשור למציאות המטופל.

לסיכום, כפי שניתן לראות, לאחר השתלת כבד ניתן לחזור בהדרגה לאורח חיים תקין ואף בריא יותר. נדרש מעקב רפואי צמוד בשנה הראשונה שלאחר ההשתלה, כדי לבחון אם יש סכנת דחייה של האיבר העשויה להוביל להשתלה נוספת. מטופלים שעברו את ההשתלה בהצלחה מדווחים על שיפור משמעותי באורח החיים ויש אפילו מטופלים המדווחים על תחושת אופוריה לזמן קצר לאחר ההשתלה. חשוב להסתייע בטיפול נפשי כדי לצלוח את התהליך בהצלחה, ולנהוג בסבלנות רבה תוך הערכה של "מתנת החיים" שניתנה למושתל.  

יש לכם סקופ? מעוניינים לפרסם? לחצו כאן להתחיל איתנו צ'אט בוואטספ 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה