קרן השתלמות - למה זה כדאיקרן השתלמות היא אחת ההטבות הגדולות הקיימות היום במשק עבור עובדים שכירים ועצמאים. זהו סוג של חיסכון ש מאפשר ליהנות מהטבות מס ולאחר כמה שנים ניתן למשוך אותו ללא מס.

.

בחיסכון של עובדים שכירים לקרן השתלמות, העובד מפקיד לקרן (מתוך הנטו שלו) סכום של עד 2.5% מהשכר שלו, ואילו המעסיק מפקיד כנגדו סכום של עד 7.5% מהשכר (עליו העובד לא משלם מס)- מה שהופך את קרן ההשתלמות להטבה אטרקטיבית במיוחד לעובדים). גם הרווחים שקרן ההשתלמות תניב עם השנים, יהיו פטורים ממס רווחי הון.

ההפקדות של המעסיק חייבות להיות בהיקף של לא פחות מפי שניים מהסכום שהעובד מפריש ולא יותר מפי שלושה מהפקדת העובד.

בשונה מחיסכון לפנסיה, וחיסכון לקופת גמל, שמיועדים לתקופה ארוכה של עשרות שנים קדימה, קרן השתלמות היא חיסכון לטווח בינוני־קצר שבתוך כמה שנים הופך לזמין ונזיל לשימוש לכל צורך ללא קנסות. ניתן למשוך את החיסכון כולו בבת אחת או חלקו, בכל דרך שנרצה.

אין חובה בחוק על המעסיקים להפקיד לקרן השתלמות עבור העובדים שלהם. ההמלצה עבור עובדים היא לסכם עם המעסיק קבלה של קרן השתלמות במקסימום האפשרי — גם אם זה בא על חשבון קיטון מסוים בשכרם.

דחיית מס:

ניתן להפקיד לקרן ההשתלמות גם מעבר לתקרת ההפקדה המזכה בהטבות המס. הרעיון בכך הוא ליהנות מדחייה של מס רווחי הון על החיסכון. בשונה מהשקעה רגילה בניירות ערך שההתחשבנות על המס בה נעשית בכל מכירה ומימוש, הרי שכאן ההתחשבנות על המס נעשית רק בעת משיכת הכספים החוצה מקרן ההשתלמות.

מימוש השקעות בתוך הקרן לא מחייב במס, ובשונה מקרנות נאמנות גם מעבר בין מסלולי השקעה ובין חברות שונות לא מחייב את גביית המס. תשלום המס נדחה והרווחים נצברים כל הזמן במנגנון ריבית דריבית לטובת החוסך גם על החלק שאמור להיות מועבר בסוף למס הכנסה.

מי שמחזיק בחשבון ניירות ערך ומנהל לעצמו תיק השקעות חיצוני, כדאי שישקול לעשות זאת דרך קרן השתלמות בהתאם לרמת הסיכון המועדפת. ניתן לנהל גם קרן השתלמות בצורה עצמאית באמצעות קרן השתלמות בניהול אישי.

במקרה כזה של הפקדות לקרן השתלמות מעבר לתקרה, הפקדות המעסיק יחויבו בעת ההפקדה במס הכנסה לפי מדרגת המס של העובד ואילו הפקדות העובד נלקחות מהנטו, ולכן המס עליהן נוכה כבר מהמשכורת. בנוסף, הרווחים שיצברו ההפקדות העודפות יחויבו בעת משיכת הכסף במס רווחי הון בגובה 25%.

תקרת ההפקדה הפטורה ממס לשכירים  בקרן השתלמות היא 10% מהשכר, או 1,571 שקל בחודש, הנמוך מבין שניהם. כלומר עובד ששכרו גבוה מ-15,710 שקל ומפקידים לו 10% מהשכר, ייהנה מפטור ממס רק על הפקדה של 1,571 שקל בחודש - ואילו יתר הסכום יחויב במס הכנסה על החלק של המעביד ובמס רווחי הון על הרווחים שינבעו הן מהחלק של העובד והן מהחלק של המעביד.

עבור עצמאים, תקרת ההפקדה הפטורה ממס בקרן השתלמות היא 4.5% או 11,745 שקל בשנה.

ליהנות מהכסף גם בלי למשוך אותו

משיכת הכסף שנצבר לפני הזמן (6 שנים) , גורמת לאיבוד הטבת המס הזו כמו גם לאיפוס הוותק על ההפקדות החדשות. חוסך בקרן השתלמות שזקוק לכסף, כדאי שישקול את האפשרות הקיימת של לקיחת הלוואה כנגד כספי החיסכון שצבר. בלקיחת הלוואה מקרן השתלמות, מרוויחים החוסכים משני כיוונים: הם מקבלים הלוואה בריבית אטרקטיבית, וגם נהנים מהיכולת להמשיך להחזיק בחיסכון הכולל הטבות מס ייחודיות.

בקרנות השתלמות ניתן לקחת הלוואה של עד 80% מכספי חיסכון נזיל ועד 50% מכספי חיסכון שאינו נזיל.

הריביות על הלוואות מקרנות השתלמות וקופות גמל נעות בין פריים מינוס 0.51% לפריים פלוס 0.82% בחיסכון נזיל. בחיסכון שאינו נזיל במסלול של ריבית משתנה היא נעה בין פריים מינוס 0.51% לפריים פלוס 2.5%.

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה