עולה על כל דמיון : סגן ראש השב"כ לשעבר בהרצאה מרתקת על טרור וריגולאילן יצחק, תושב אשדוד ומי שהיה סגן ראש השב"כ לשעבר בהרצאה הפותחת צוהר לעולם המסתורין של חקירות ביטחוניות עלומות, סיכול טרור וריגול, עולם שבו תמיד רב הנסתר על הגלוי והמציאות עולה על כל דמיון

אילן יצחק

 אחד המופעים המסקרנים של מיזם התרבות 'התושב במרכז הקהילתי' מזמן לנו מפגש עם אילן יצחק, תושב אשדוד ומי שהיה סגן ראש השב"כ לשעבר בהרצאה "התמודדות השב"כ באינתיפאדה" על האירועים שהובילו להתפרצות האינתיפאדה, המאמץ המדיני והביטחוני להתמודד עם האירועים בתחילת הדרך ועל אודות מבצע "חומת מגן".

יצחק אילן (61), יליד 1956, נשוי ואב לשלושה. שירת בשב"כ בשנים 1982–2012 וכיהן בתפקידו האחרון כסגן ראש השב"כ (בשנים 2010–2011) יצחק אילן נולד בעיירה סוראמי במרכז גאורגיה והוא נצר של משפחת רבנים ידועה מגאורגיה: סבו, הרב גבריאל דברשווילי היה תלמידו של הרב חיים הלוי סולובייצ'יק בעיר בריסק, מגדולי הדמויות הרבניות של המאה ה-20. בקיץ 1973 סיים בהצטיינות את בית ספר התיכון למחוננים למתמטיקה-פיזיקה בטביליסי, ומיד לאחר מכן, באוגוסט 1973, עלה לישראל עם משפחתו והתגורר בירושלים.

שרת בצה"ל, במערך הנ"מ בחיל האוויר. בתפקידו האחרון שימש מפקד סוללת תותחני נ"מ מונחה מכ"ם והשתחרר בדרגת סגן. ב- 1982 התגייס לשב"כ והחל לעבוד במחלקה לסיכול ריגול רוסי , מספר שנים לאחר מכן עבר למגזר הערבי ולאחר סיום לימודי השפה הערבית באולפן וההכשרה כחוקר, הוצב במחלקת חקירות של מרחב יהודה ושומרון בצוות רמאללה והתקדם לתפקיד ראש צוות חוקרים ברמאללה וסגן ראש מחלקת חוקרים ביהודה.

בין השנים 1997-1995 שירת אילן כראש דסק עזה, קצין המודיעין והמבצעים של המרחב. במסגרת תפקידו מילא תפקיד מכריע בפרויקט לחיסולו של "המהנדס", יחיא עייש. אילן שירת 31 שנים בשב"כ בהם התקדם בסולם הדרגות וביצע מספר רב של תפקידים. מתוכם ניתן לציין את התפקידים הבולטים הבאים: מפקד שב"כ בשומרון בשנות האינתיפאדה השנייה בשנים 2000–2003. בשנים אלו נערך מבצע חומת מגן והונחתו מכות קשות על תשתיות הטרור ביהודה ושומרון. 

בהמשך מונה לראש אגף החקירות בשנים 2004–2006. כראש אגף החקירות עמד בין היתר בראש צוות החקירה המיוחד של השב"כ, משטרת ישראל וצה"ל שחקר את אלחנן טננבאום כשחזר משבי החיזבאללה. בהיותו ראש אגף החקירות הוטל עליו, באופן חריג, לשמש משך שנה גם כראש האגף הערבי, שם ביצע רה־ארגון מקיף.

לאחר מכן מונה לראש האגף לסיכול טרור וריגול ערבי-איראני (האגף הערבי) .תפקידו האחרון כראש אגף היה בראשות האגף לענייני ישראל וזרים בשנים 2008–2010. האגף מופקד על סיכול טרור באוכלוסייה יהודית, על סיכול הריגול הלא ערבי, על שמירת סודות המדינה ועל ההתאמה הביטחונית. בהיותו ראש האגף, היה אחראי בין היתר על תפיסתו של ג'ק טייטל.

בתחילת 2010 מונה לתפקיד סגן ראש השב"כ וכיהן בתפקיד זה עד לספטמבר 2011.אילן התמודד מול יורם כהן על ראשות השב"כ במרץ 2011, ובניגוד להערכות לא נבחר לראשות הארגון, למרות המלצתו של יובל דיסקין. השכלתו של אילן רחבה ביותר: הוא דובר 5 שפות והוא בעל תואר ראשון בהצטיינות בחוג המשולב למדעי החברה - לימודי כלכלה, מדעי המדינה וסוציולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני בלימודי דיפלומטיה וביטחון מאוניברסיטת תל אביב.   

"התמודדות השב"כ באינתיפאדה"

יום ראשון, 29.4.18 בשעה 19:30

מרכז קהילתי 'חרצית', שד' הפרחים 18, אשדוד

20 ש"ח בלבד כחלק ממיזם ' התושב במרכז הקהילתי'

למידע והזמנות טל':08-8542830

 

 

 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה